REKLAMA

Prof. Gomułka: niektóre propozycje z expose budzą niepokój

  • wnp.pl
  • Autor: Katarzyna Walterska/ PTWP - WNP.pl
  • 18 listopada 2015 20:54
Prof. Gomułka: niektóre propozycje z expose budzą niepokój Nie usłyszeliśmy nic o uproszczeniu systemu podatkowego - stwierdził prof. Stanisław Gomułka. (fot. PTWP Paweł Pawłowski)

W expose premier Beaty Szydło było wiele konkretnych zapowiedzi, zgodnych z programem gospodarczym BCC, ale były też propozycje budzące niepokój. W kilku ważnych sprawach były zaproponowane dobre cele, ale bez sprecyzowania metod ich realizacji - uważa prof. Stanisława Gomułki, główny ekonomista BCC.

- Przyjmujemy z zadowoleniem i aprobatą generalne przesłanie, że priorytetem dla rządu będą działania na rzecz przyspieszenia rozwoju gospodarczego kraju, niedopuszczenia do tego, aby Polska stała się ofiarą tzw. "pułapki średniego rozwoju" - podkreślił profesor.

Jako ważne działania rządu, zgodne z programem BCC odnotował: odbudowa szkolnictwa zawodowego na średnim poziomie i wzmocnienie tego typu szkolnictwa na poziomie wyższym; program pobudzenia dużej rozbudowy przez sektor prywatny budownictwa mieszkaniowego typu czynszowego; podwójny odpis amortyzacyjny dla inwestycji innowacyjnych; bardziej czytelne reguły dotyczące zamówień publicznych; bardziej efektywne wykorzystanie środków europejskich; podatek CIT w wysokości tylko 15 proc. dla małych przedsiębiorstw; mniejsze obciążenie przedsiębiorców kosztami biurokracji państwowej.

- To co niepokoi nas najbardziej to zapowiedź szybkiej realizacji propozycji przedwyborczych zwiększających bardzo poważnie wydatki budżetowe i pomniejszających dochody budżetowe, bez uzależnienia tej realizacji od efektywności w uszczelnianiu systemu podatkowego. Stwarza to duże ryzyko znacznego przekroczenia deficytu sektora finansów publicznych ponad maksymalny unijny poziom 3 proc. PKB po roku 2016 - podkreślił prof. Gomułka.

Z kolei, wejście z powrotem w obszar nadmiernego deficytu - jego zdaniem - oznacza problemy z UE oraz podwyższenie kosztów obsługi długu publicznego. W przypadku systemu emerytalnego mamy zapowiedź podwyższenia minimalnej emerytury i powrotu do wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

- Pani premier nie powiedziała nic o konsekwencji takiego kroku dla finansów publicznych i dla przyszłych emerytur, szczególnie emerytur kobiet - dodał.

- W kilku ważnych obszarach usłyszeliśmy dobre cele, ale bez wyraźnego programu realizacyjnego. Dotyczy to w szczególności trwałego podwyższenia udziału w dochodzie narodowym inwestycji publicznych i prywatnych, krajowych i zagranicznych, z obecnego niskiego poziomu około 20 proc. - dodał prof. Gomułka.

Jego zdaniem, aby ten bardzo dobry i ważny cel osiągnąć potrzebny byłby wzrost oszczędności krajowych i większe inwestycje zagraniczne. Tymczasem, program rządowy koncentruje uwagę na podnoszeniu wydatków konsumpcyjnych. - Nie usłyszeliśmy nic o uproszczeniu systemu podatkowego. Nie było również żadnych szczegółów w odniesieniu do dwóch nowych podatków: dla banków i sklepów wielkopowierzchniowych ani co do wielkości tych podatków ani sposobu opodatkowania - podsumował ekspert BCC.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA