REKLAMA

Prof. Jerzy Stępień: Dla rządzących prawo liczy się coraz mniej

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl
  • 18 stycznia 2017 14:48
Prof. Jerzy Stępień: Dla rządzących prawo liczy się coraz mniej Zawsze mówiłem, że dwukadencyjność nie rozwiązuje żadnego problemu - mówi Jerzy Stępień. (Fot.Wikipedia)

- To kolejny przykład pokazujący dobitnie, że dla rządzących prawo liczy się coraz mniej - mówi serwisowi PortalSamorządowy.pl prof. Jerzy Stępień, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, odnosząc się do zapowiadanych przez PiS zmian w ordynacji wyborczej.

PiS szykuje zmiany w ordynacji wyborczej jeszcze przed wyborami w 2018 r. Prezydenci miast, wójtowie i burmistrzowie będą mogli pełnić swoją funkcję tylko dwie pięcioletnie kadencje.

- To kolejny przykład pokazujący dobitnie, że dla rządzących prawo liczy się coraz mniej. Przecież prawo wyborcze bierne to podstawowe prawo obywatelskie, chronione konstytucyjnie. Żeby można było dokonać ograniczenia tego prawa trzeba powołać się na zasadę proporcjonalności, czyli wykazać, że zmiany te są konieczne dla ochrony bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, zdrowia publicznego czy ochrony środowiska, moralności publicznej albo dla ochrony praw osób trzecich. Tak mówi art. 31 ust. 3 Konstytucji - przypomina profesor Jerzy Stępień.

Jak dodaje, żadna z tych przesłanek nie wchodzi obecnie w grę.

- Jeśli byśmy chcieli wprowadzić tego rodzaju ograniczenie, nie moglibyśmy tego zrobić zwykłą ustawą, ale musielibyśmy dokonać nowelizacji Konstytucji i zamieścić w niej dodatkowy punkt wprowadzający taki zakaz. I to cała filozofia. Nie ma o czym rozmawiać - kwituje.

Czytaj cały tekst TUTAJ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA