REKLAMA

Prof. Roszkowski: Aktywność międzynarodowa i prezencja. To największe walory prezydenta Dudy

  • Autor: PAP/jk
  • 05 sierpnia 2017 11:31
Prof. Roszkowski: Aktywność międzynarodowa i prezencja. To największe walory prezydenta Dudy Według prof. Wojciecha Roszkowskiego walorem prezydentury Andrzeja Dudy jest również współpraca z rządem. (fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP)

- To, co zarzucano prezydentowi Dudzie, że jest notariuszem, ja nie uważam za coś złego. Trudno mieć pretensje do prezydenta, że nie przeszkadzał rządowi w realizacji obietnic wyborczych- skomentował dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy, prof. Wojciech Roszkowski

Prof. Wojciech Roszkowski, historyk, b. europoseł PiS skomentował dla PAP mocne i słabe strony prezydentury Andrzeja Dudy. 6 sierpnia mijają dwa lata od zaprzysiężenia prezydenta.

- Największymi walorami prezydenta Andrzeja Dudy jest jego aktywność międzynarodowa i prezencja. Reprezentując interes Polski w innych krajach, robił dobre wrażenie. A to w polityce jest bezcenne. Robił wrażenie polityka pewnego siebie, światowego, wykształconego, znającego języki obce. To samo możemy powiedzieć o Pierwszej Damie. Prezydent wywierał wrażenie na wielu rozmówcach- podkreśla prof. Wojciech Roszkowski.

Historyk zauważa, że "jako początek możemy wyznaczyć sesję ONZ, gdzie na uroczystej kolacji Andrzej Duda siedział obok prezydenta Obamy a po drugiej stronie był Władimir Putin".

- Nie sadza się byle kogo po prawej stronie prezydenta Stanów Zjednoczonych. To oczywiście opozycja pomniejszała, jednak wizerunkowo było to ważne. Światowe media, które jeszcze wtedy mogły nie rozpoznawać Prezydenta RP, mogły się zastanawiać, kto to jest - podkreślił.

Prof. Roszkowski wskazuje szczyt NATO jako moment największej aktywności prezydenta i jego zaplecza. - Szczyt NATO odbył się w dobrej atmosferze i przyniósł konkretne efekty - zauważa historyk.

- Stosunki prezydenta Dudy z nowo wybranym prezydentem Stanów Zjednoczonych, od samego początku były bardzo dobre. Kulminacją tego była wizyta Donalda Trumpa w Polsce, do czego Pałac Prezydencki bardzo mocno się przyczynił. Tym samym wygrał wszystkie atuty medialne i wizerunkowe - dodał prof. Roszkowski.

Historyk podkreślił, że "przyjazd wojsk amerykańskich, zapowiedź negocjacji kontraktu gazowego i sprzedaży najnowszej generacji rakiet +Patriot+, to są te fakty, które potwierdzają już skutki tej aktywności prezydenta".

- A warto jeszcze dodać, że nie wszystko dzięki działalności prezydenta zostało zmaterializowane, co jest dobrą zapowiedzią na przyszłość - dodał.

Według rozmówcy PAP, walorem prezydentury Andrzeja Dudy jest współpraca z rządem.

- To, co zarzucano prezydentowi Dudzie, że jest notariuszem, ja nie uważam za coś złego. Do momentu, kiedy nie zauważał, że coś trzeba poprawić w działaniach rządu, to sygnował to. Trudno mieć pretensje do prezydenta, że nie przeszkadzał rządowi w realizacji obietnic wyborczych- stwierdził.

Prof. Roszkowski podkreślił, że "co do mankamentów, być może są one w polityce wizerunkowej".

- Pałac Prezydencki może zbyt mało reagował na to, co dzieje się w przestrzeni popkultury i chodzi mi przede wszystkim o serial "Ucho Prezesa". Autorzy tego serialu potraktowali prezydenta nie tylko wyjątkowo surowo, ale także niesprawiedliwie. Szkoda, że Pałac Prezydencki nie potrafił zareagować na tego rodzaju satyrę, bo zupełnie niepotrzebnie utrwalił się wizerunek "Adriana", na którym ucierpiał prezydent- skonkludował prof. Roszkowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA