REKLAMA

Prof. Thomas Buergenthal laureatem nagrody RPO im. Pawła Włodkowica

  • Autor: PAP/jm
  • 23 maja 2016 23:11
Prof. Thomas Buergenthal laureatem nagrody RPO im. Pawła Włodkowica Prof. Thomas Buergenthal urodził się w 1934 r. na Słowacji jako syn Niemki i Polaka. (fot. wikimedia commons)

• W poniedziałek (23 maja) prof. Thomas Buergenthal odebrał w Warszawie nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica.
• Wyróżnienie przyznawane jest "występującym w obronie podstawowych praw i wolności".
• Prof. Buergenthal jest prawnikiem specjalizującym się w prawach człowieka i prawie międzynarodowym.

Nagroda im. Pawła Włodkowica została ustanowiona w 2006 r. przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Wyróżnienie ma charakter honorowy i przyznawane jest corocznie jako wyraz uznania RPO dla występowania w obronie podstawowych wartości i prawd, nawet wbrew zdaniu i poglądom większości.

W tym roku nagrodę otrzymał prawnik specjalizujący się w prawach człowieka oraz prawie międzynarodowym prof. Thomas Buergenthal.

Warto zajmować się prawami człowieka

- To dla mnie niezwykle wzruszająca chwila. Prof. Buergenthala poznałem z publikacji naukowych cytując jego dzieła i prace, które moim zdaniem są fundamentalne jeśli chodzi o rozwój międzynarodowego prawa praw człowieka. Dopiero później poznałem trudny życiorys pana profesora, który uświadamia nam wszystkim, dlaczego warto zajmować się prawami człowieka i jaką mamy służbę do wypełnienia - mówił Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.

Odbierając wyróżnienie prof. Buergenthal przyznał, że jest bardzo wzruszony zwłaszcza, że odbiera je w Polsce, z którą łączą go więzi rodzinne.

- Moja rodzina, z tego, co udało mi się ustalić, była związana z Polską już od XVIII w. Jako pięciolatek przyjechałem tu z rodzicami. Odwiedziliśmy Warszawę i Katowice. Pomimo, że byłem mały, w mojej pamięci zachowało się sporo wspomnień z tamtego okresu, podobnie jak z pobytu w sierocińcu w Otwocku po wojnie. Zawsze cieszę się, kiedy mogę ponownie odwiedzać Polskę, a dzisiaj jestem tym bardziej szczęśliwy i wdzięczny za uhonorowanie mnie tym wyróżnieniem - powiedział laureat odbierając nagrodę podczas uroczystości, która odbyła się w stołecznym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Życie prof. Buergenthala

Prof. Thomas Buergenthal urodził się w 1934 r. na Słowacji jako syn Niemki i Polaka. Jako dziecko przeżył pobyt w obozie Auschwitz oraz tzw. marsz śmierci.

Później trafił do Sachsenhausen a po zakończeniu wojny do sierocińca w Otwocku, gdzie przebywały żydowskie dzieci ocalone z Zagłady. Tam odnalazła go matka. Potem mieszkał kilka lat w Niemczech, a wieku 17 lat wyemigrował do USA, gdzie studiował na uniwersytecie nowojorskim i Harvarda.

Po ich ukończeniu rozpoczął karierę naukową i pracę sędziego w instytucjach międzynarodowych, m.in. w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w Hadze i w Międzynarodowym Trybunale Praw Człowieka.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA