REKLAMA

Projekt PiS sprzeczny z Europejską Kartą Samorządu Lokalnego?

  • Autor: PAP/EM
  • 03 lutego 2017 13:34
Projekt PiS sprzeczny z Europejską Kartą Samorządu Lokalnego? Europejska Karta Samorządu Lokalnego stanowi zbiór zasad i wartości określających standardy europejskiej samorządności terytorialnej (fot. pixabay)

• Projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, autorstwa PiS, jest sprzeczny z Europejską Kartą Samorządu Lokalnego - ocenił poseł PO, b. prezydent Warszawy Marcin Święcicki.
• Jego jedyny cel, to zwiększenie szans Jacka Sasina (PiS) w wyborach na prezydenta Warszawy - twierdzi Święcicki.

Według projektu przygotowanego przez PiS, miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

Święcicki powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że Europejska Karta Samorządu Lokalnego stanowi, iż wszelkie zmiany terytorialne w samorządach powinny być konsultowane - w miarę możliwości za pomocą referendum, ze wspólnotami lokalnymi.

"To co zostało przygotowane jest wbrew Europejskiej Karcie Samorządu Lokalnego, nie ma żadnych konsultacji" - powiedział poseł PO.

Przyjęta 15 października 1985 roku Europejska Karta Samorządu Lokalnego stanowi zbiór zasad i wartości określających standardy europejskiej samorządności terytorialnej.

Zdaniem Święcickiego, w projekcie PiS jest "kuriozum na skalę światową", ponieważ okoliczne podwarszawskie gminy mają wybierać burmistrza gminy Warszawa. "Takiego kuriozum, sprzecznego z Europejską Kartą Samorządu Lokalnego, konstytucją, wszelką tradycją nie ma" - podkreślił.

Według posła PO, celem projektu jest wyłącznie zwiększenie szans posła Sasina w wyborach na prezydenta Warszawy. "To jedyny cel tej ustawy" - stwierdził Święcicki. Zaapelował do PiS, by wycofało swój projekt z Sejmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA