REKLAMA

Prokuratura w Białymstoku sprawdza, czy wszcząć śledztwo ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej

 • Autor: PAP/JS
 • 09 listopada 2017 15:49
Prokuratura w Białymstoku sprawdza, czy wszcząć śledztwo ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej Zdaniem posłanki, do niedopełnienia obowiązków przez ministra Szyszkę doszło w związku z działaniami leśników w Puszczy Białowieskiej, w szczególności przy "masowej wycince starodrzewia" (fot.:twitter.com)

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku przejęła z Hajnówki postępowanie w sprawie podejrzeń popełnienia przestępstwa przez ministra środowiska Jana Szyszki, w związku z wycinkami prowadzonymi w Puszczy Białowieskiej. Sprawdza, czy są podstawy do wszczęcia śledztwa.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa resortu środowiska, skierowała do Prokuratora Generalnego posłanka Platformy Obywatelskiej Gabriela Lenartowicz.

Ostatecznie podjęta została decyzja, że sprawą zajmie się nie prokuratura w Warszawie, ale w Hajnówce. Trafiło tam też podobne zawiadomienie, ale złożone - drogą elektroniczną - przez osobę fizyczną do Prokuratury Krajowej.

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku Łukasz Janyst, jednak w związku z sytuacją kadrową w hajnowskiej prokuraturze (ma też ona dużo pracy z różnymi innymi zawiadomieniami dotyczącymi wycinki w Puszczy Białowieskiej - red) oraz biorąc pod uwagę skomplikowany charakter sprawy, zawiadomienia trafiły do Białegostoku.

Tu również prowadzone jest na razie postępowanie sprawdzające, przed podjęciem decyzji o wszczęciu, lub odmowie wszczęcia śledztwa.

Jak wynika z wcześniejszych informacji, w zawiadomieniu Gabrieli Lenartowicz wskazano, że minister mógł naruszyć art. 231 i 181 Kodeksu karnego. Pierwszy z nich mówi o odpowiedzialności funkcjonariusza publicznego, który przekraczając swoje uprawnienia lub niedopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. Zagrożenie karne, to kara więzienia do 3 lat.

Drugi dotyczy m.in. powodowania "zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach". Grozi za to nawet do 5 lat więzienia.

Zdaniem posłanki, do niedopełnienia obowiązków przez ministra Szyszkę doszło w związku z działaniami leśników w Puszczy Białowieskiej, w szczególności przy "masowej wycince starodrzewia".

"To działanie, które ze wszech miar godzi w szeroko pojęty interes publiczny, poczynając od zachowania dóbr przyrodniczych, walorów edukacyjnych oraz turystycznych, po chociażby finansowe" - napisała posłanka Lenartowicz w zawiadomieniu.

Zwraca też w nim uwagę, iż Polsce grożą wysokie sankcje finansowe za niezastosowanie się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE o wstrzymaniu wycinki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • czytelnik 2017-11-19 16:26:45
  Do Cyborg28: To są takie czasy i ludzie, że po to aby wejść na płatną listę pachołków Georga Sorosa, Fundacji Adenauera i Batorego, rodzą się zdrajcy Polski i inni szubrawcy, tak wśród niektórych partii politycznych jak i innych środowisk, którzy za parę judaszowskich srebrników donoszą nie tylko na wybitnych obywateli tego kraju do "swoich" sądów a także do organizacji międzynarodowych. Tylko po to aby pognębić tych, co uczciwie doszli do władzy i dobrze gospodarują Polską. Popieram Pana i Pozdrawiam.
 • Darek84 2017-11-11 23:32:23
  Do Jorg: Pan zupelnie bez weryfikacji to mowi, uznal pan ze tak zwane PisTrolle mozgu nie maja, dlaczego? Ano wlasnie sam pan tego nie wie. PO trolle tez sa, sa to idioci ktorzy ciagle pluja na cokolwiek Pis nie zrobi a ich ukochany Donald sprzedal pol kraju na zachod. Jestescie beznadziejni. Co do Szyszki jest to faktycznie smieszne ze facet ktory stara sie odratowac Puszczy w pewniej czesci jest linczowany na kazdym kroku, gdyby ten kraj nie udawal ze wie na kazdy temat wszystko to by juz po klopocie bylo.
 • Jorg 2017-11-09 23:58:14
  Do cyborg28-Co za czasy, co za ludzie?, pytanie na miejscu, bo zamiast państwa laickiego mamy PiSlam, jeżeli chodzi o drugi człon to nie dziwy mnie, że pisowskie trolle zadają sobie takie pytania, bo jest to najgorszy gatunek istot tzn. bezmózgowce.
 • Bedziesz siedzial. 2017-11-09 20:51:49
  Zapomieliscie o Ziobrze on pokieruje sprawa.
 • Frajerzy PiS-kie Trolle. 2017-11-09 20:50:14
  Do Cyborg28: Ty Trollu pi....dolony.Sprzedajesz sie tez jak ku...wa.
 • Cyborg28 2017-11-09 17:16:58
  Jest to żałosne, że planuje się podjęcie działań prokuratorskich przeciw min. Szyszce, który - w oparciu o dowody naukowe - ratuje drzewostan min. w Puszczy Białowieskiej, a nie przeciw tym, którzy tegoż ministra opluskwiają w Polsce i w U E oraz prowadzą czynne działania destrukcyjne. "O tempora, o motantur!!!" Co za czasy, co za ludzie!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA