REKLAMA

Protasiewicz liczy na nową centrolewicę. Nie wyklucza też współpracy z Petru

 • Autor: GP
 • 18 kwietnia 2017 11:18
Protasiewicz liczy na nową centrolewicę. Nie wyklucza też współpracy z Petru Jacek Protasiewicz (Europejscy Demokraci) był politykiem PO, aż jego drogi nie przerwał w partii Grzegorz Schetyna. Politycy od lat byli w sporze w dolnośląskim okręgu wyborczym PO. (fot.:jacek-protasiewicz.pl)

Jacek Protasiewicz (Europejscy Demokraci), wobec nowych sondaży kwietnia, widzi konieczność powstania centrolewicy w Polsce. Nie wyklucza również, że jego formacja parlamentarna nawiąże współpracę z Ryszardem Petru.

• Jacek Protasiewicz mówił we wtorek (18 kwietnia), że KOD stracił pozycję na społecznej mapie Polski. Co nie znaczy, że nie dostrzega dobrego wkładu Komitetu w działanie wobec władz.

• - Duża część Polaków woła o nowoczesną centrolewicę - stwierdził w radiowym wywiadzie polityk. Po czym, wobec słabej pozycji jego koła parlamentarnego, nie wykluczył współpracy z Nowoczesną.

Były polityk Platformy Obywatelskie, obecnie członek koła sejmowego Europejscy Demokraci Jacek Protasiewicz oceniał sytuację na opozycji. We wtorek (18 kwietnia) polityk zdefiniował wydarzenia przedświąteczne jako dobre omeny dla polityków tej strony sporu politycznego.

Pierwszym punktem, który poseł podkreślił był ostatni sondaż Kantar Public. W tym badaniu różnica między PO i PiS wyniosła zaledwie jeden procent. Zobacz więcej o omawianym badaniu tutaj.

- Po sondażach widać jedną zakodowaną informację - mówił poseł w radiu Zet. - Jeśli wynik PiS i PO jest bliski, to suma głosów na PO i Nowoczesną jest mniejsza - w przytoczonym powyżej badaniu wynik Nowoczesnej to 5 proc. Jednocześnie Protasiewicz zaakcentował, że inna struktura opozycyjna praktycznie zniknęła ze sceny sporu politycznego. Komitet Obrony Demokracji (KOD) od dłuższego czasu nie inicjuje poważnych metod wyrażania opinii.

Potrzeba nowej siła politycznej

Polityk nie jest zachwycony tym co stało się z obywatelskim ruchem, co nie znaczy, że nie widzi możliwości odbudowy jego pozycji. - KOD jest w fazie turbulencji - oceniał Protasiewicz. - Gołym okiem widać, że formuła KOD-u już się wyczerpała. Zrobił bardzo dużo, ale widać, że ludzie rozczarowali się nieskutecznymi demonstracjami.

Dla posła, który mocno opowiada się przeciwko działaniu obecnej władzy, rodzi się oczekiwanie społeczne "na nową siłę polityczną". Ma nadzieję, że będzie ona bardziej liberalna od Platformy, której poglądy sam dobrze zna. Współtworzył tę formację i był przez lata jej liczącym się politykiem.

- Duża część Polaków woła o nowoczesną centrolewicę. Coś w rodzaju prawdopodobnego prezydenta Francji  - mówił Protasiewicz, nawiązując do sytuacji nad Loarą, gdzie polityczne przesilenie może dać władzę Emmanuelowi Macronowi.

Protasiewicz w Nowoczesnej

Finalnym akcentem rozmowy była przyszłość Protasiewicza i jego kolegów z koła Europejskich Demokratów. Formacja liczy zaledwie kilku posłów, zwłaszcza rozłamowców z PO. Wobec zeszłotygodniowej zmiany w klubie Nowoczesnej, odejścia trzech posłów, wejście Protasiewicza do formacji Petru nie wydaje się niemożliwe.

- Rozmawiam z Ryszardem Petru o współpracy - podzielił się z opinią publiczną Protasiewicz. -  Przyłączenie Europejskich Demokratów do Nowoczesnej jest możliwe. Chcemy działać na rzecz współpracy opozycji. Jesteśmy gotowi na bliższą współpracę w parlamencie, bo trzeba łączyć siłę konkludował polityk.

Europejscy Demokraci powstali, gdy Protasiewicz, a potem Michał Kamiński, Stefan NiesiołowskiStanisław Huskowski popadli w spór z liderem PO Grzegorzem Schetyną.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA