REKLAMA

Protest w Sejmie, Bielan: Posłowie opozycji łamią regulamin Sejmu w sposób radykalny

  • Autor: PAP/AT
  • 22 grudnia 2016 12:13
Protest w Sejmie, Bielan: Posłowie opozycji łamią regulamin Sejmu w sposób radykalny Według wicemarszałka Senatu opozycja złamała prawo (Adam Bielan, fot.youtube.com)

• Trwałe uniemożliwianie obrad Sejmu jest złamaniem prawa - powiedział wicemarszałek Senatu Adam Bielan. 
• Ale o tym ewentualnie będzie decydować prokuratura, jeśli wpłynie takie zawiadomienie - dodał.

W radiowej Trójce Bielan został zapytany - w kontekście środowej wypowiedzi szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego - czy politycy łamią prawo karne.

Wicemarszałek Senatu odpowiedział, że szefowi PiS chodziło o trwałe blokowanie obrad Sejmu. Dopytywany, czy opozycja złamała prawo odpowiedział: "Oczywiście łamią regulamin Sejmu w sposób radykalny".

"Regulamin jest elementem prawa. Trwałe uniemożliwianie obrad Sejmu, organu konstytucyjnego, jest takim złamaniem prawa, ale o tym ewentualnie będzie decydować prokuratura jeśli wpłynie takie zawiadomienie" - powiedział Bielan.

Podczas środowego wystąpienia Kaczyński m.in. zaapelował do opozycji "żeby wróciła do sytuacji, w której uznaje, że prawo obowiązuje". "Posłowie opozycji podlegają prawu, tak jak wszyscy inni obywatele. Nie mają tutaj żadnych przywilejów i podlegają w szczególności prawu, które obowiązuje w pracy Sejmu, ale także podlegają prawu ogólnemu, także prawu karnemu" - powiedział szef PiS.

Czytaj też: Posłowie będą kontynuować protest w Sejmie przez święta

"Proszę pamiętać, że i przepisy prawa karnego są tutaj łamane i że mamy tutaj do czynienia z akceptacją działań, które w oczywisty sposób mają charakter przestępczy: blokowanie, odbieranie wolności obywatelom, uniemożliwianie normalnego poruszania się. To są przecież wszystko przestępstwa. Te przestępstwa są akceptowane" - stwierdził Kaczyński. "Nie wolno iść tą drogą, to jest droga naprawdę do wielkiego nieszczęścia" - zaznaczył szef PiS.

Podczas piątkowych obrad Sejmu posłowie opozycji zablokowali sejmową mównicę, a głosowania - m.in. nad ustawą budżetową - zostały przeniesione decyzją marszałka Marka Kuchcińskiego do Sali Kolumnowej. Impulsem dla posłów opozycji były planowane zmiany dotyczące zasad obecności dziennikarzy w parlamencie oraz wykluczenie z obrad jednego z posłów PO. W piątek wieczorem zebrała się przed Sejmem manifestacja zorganizowana przez KOD. Warszawska prokuratura okręgowa wszczęła w środę śledztwo w sprawie wydarzeń przed Sejmem - m.in. blokowanie wyjazdu posłów i przedstawicieli rządu przez manifestujących przed budynkiem.

Bielan był pytany również o wywiad dla portalu wpolityce.pl, w którym powiedział, że "liderzy Platformy są dzisiaj tak naprawdę zakładnikami frakcji rewolucyjnej".

Wicemarszałek Senatu powiedział, że jego zdaniem pozycja szefa PO Grzegorza Schetyny w partii nie jest silna. "Wiemy, że istnieje grupa młodych posłów Platformy odsuniętych w wyniku tych zmian od wpływów, którzy chcą doprowadzić na najbliższym kongresie programowym, który jest planowany w przyszłym roku, do zmiany" - powiedział.

"My musimy analizować sytuację także w Platformie, żeby wiedzieć, z kim ewentualnie możemy osiągnąć jakieś porozumienie" - dodał Bielan.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Tomeck 2017-10-30 16:24:09
    A co gwiazda Davida na choince robi Bielan ?
  • Pisomunistom mówimy nie 2016-12-22 14:09:33
    PIS łamie prawo i obyczaje w sposób dotychczas niespotykany po okresie komuny więc niech się nie dziwi że reakcja jest adekwatna.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA