REKLAMA

Przemówienie Obamy doczekało się oficjalnego tłumaczenia

  • Autor: GP
  • 11 lipca 2016 12:21
Przemówienie Obamy doczekało się oficjalnego tłumaczenia Barack Obama i Andrzej Duda w czasie spotkania szczytu NATO w Warszawie. (fot.:twitter.com/PLinNATO)

● Wobec kontrowersji w mediach dotyczących przemówienia Baracka Obamy na szczycie NATO w Warszawie, ambasada USA opublikowała oficjalne tłumaczenie tej mowy.
● Prezydent USA odniósł się w wypowiedzi do polskiego sporu o Trybunał Konstytucyjny oraz kwestii wolności mediów w naszym kraju.

O publikacji treści przemówienia poinformował na Twitterze, w niedzielę (10 lipca) ambasador USA w Polsce, Paul W. Jones.

Słowa Baracka Obamy w interpretacji i tłumaczeniu ambasady Stanów Zjednoczonych:

- Dzień dobry. Panie prezydencie, dziękuję za dzisiejsze powitanie. To moja trzecia wizyta w Polsce w czasie sprawowania urzędu prezydenta. Bardzo mile wspominam wizytę sprzed dwóch lat, gdy wspólnie z Polakami świętowałem na placu Zamkowym dwudziestopięciolecie polskiej wolności. Cieszę się, że mogłem tu powrócić. Jak  zawsze przywożę ze sobą życzenia od Amerykanów i zapewnienie o ich przyjaźni; mam zwłaszcza na myśli licznych, dumnych Amerykanów polskiego pochodzenia, z których wielu mieszka w moim rodzinnym Chicago.

Przyjechaliśmy tu, oczywiście, na szczyt NATO. Fakt, że szczyt odbywa się w Warszawie
dowodzi przywódczej roli Polski. Stany Zjednoczone uważają Polskę za jednego z najbardziej  oddanych i najważniejszych sojuszników. Polska jest liderem w NATO jako jeden z tych
krajów, które wnoszą pełny wkład, czyli 2 proc. PKB na rzecz naszej wspólnej obrony. Polska
wspiera misje Sojuszu, w tym również misję w Afganistanie; dziękuję za polski wkład w kampanię przeciwko ISIS w postaci samolotów F-16 i instruktorów wojsk specjalnych. Polska  zgodziła się też rozmieścić na swym terytorium elementy przechwytujące, składające się na  amerykański system obrony przed pociskami balistycznymi wystrzeliwanymi z krajów takich  jak Iran, jest też zwornikiem obrony wschodniej flanki NATO.

Barack Obama w towarzystwie delegatów na szczyt NATO w Warszawie, źródło: twitter.com/natosummits

Tu, w Warszawie, pragnę kolejny raz potwierdzić trwałe zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa Polski. Jako sojuszników wiąże nas na mocy artykułu 5 solenne, trwałe zobowiązanie do wzajemnej obrony. Przed wypełnieniem tego zobowiązania nigdy się nie  cofniemy. To nie tylko słowa – za nimi idą czyny. Kiedy pięć lat  temu przyjechałem tu pierwszy raz, obiecałem zwiększenie naszego zaangażowania w bezpieczeństwo Polski  – i właśnie to czynimy. Dotrzymaliśmy obietnicy.

Już teraz mamy w Polsce ciągłą obecność wojsk amerykańskich w postaci pododdziału  lotniczego w Łasku. W sposób ciągły dokonujemy rotacji personelu i samolotów. W ramach  European Reassurance Initiative, którą ogłosiłem tu przed dwoma laty, zintensyfikowaliśmy  szkolenia i ćwiczenia oraz zwiększyliśmy stan gotowości. Na początku tego roku  zapowiedziałem czterokrotne zwiększenie starań w tym zakresie, asygnując 3, 4 mld dolarów w celu wstępnego rozmieszczenia amerykańskiego ciężkiego sprzętu w tym regionie i ciągłego rotacyjnego pobytu brygady pancernej w Europie.

Dziś chcę zapowiedzieć kolejne kroki na rzecz umacniania NATO - wskiej obrony i siły  odstraszania. Podczas gdy Sojusz czyni przygotowania do zwiększenia wysuniętej obecności  w Europie Środkowej i Wschodniej, pragnę ogłosić, że Stany Zjednoczone będą krajem
wiodącym w ramach amerykańskiej – NATO-wskiej – zwiększonej wysuniętej obecności w  Polsce. To oznacza, że Stany Zjednoczone rozmieszczą w Polsce batalion, z grubsza licząc  tysiąc żołnierzy amerykańskich, którzy na mocy rotacyjnego pobytu służyć będą ramię w  ramię z polskimi żołnierzami.

Ponadto dowództwo nowej amerykańskiej brygady pancernej, która rozpocznie rotacyjny
pobyt w Europie na początku przyszłego roku, mieścić się będzie w Polsce. Innymi słowy,
Polska będzie mogła zobaczyć zwiększenie liczebności NATO - wskiego i amerykańskiego  personelu jak też nowoczesnego, wydajnego sprzętu wojskowego – co oznacza, że
wypełnimy zobowiązania na rzecz wspólnej obrony wynikające z artykułu 5.

Warszawa witała prezydenta USA i innych delegatów podświetleniem Pałacu Kultury i Nauki na niebiesko, to kolor sojuszu, źródło: twitter.com/natosummits

Pragnę też podziękować Polsce za niezmienne, silne wspieranie starań Ukrainy na rzecz obrony suwerenności i integralności terytorialnej w obliczu rosyjskiej agresji. Rozmawialiśmy
o potrzebie dalszej pomocy dla Ukrainy, by mogła wzmocnić swe wojsko oraz realizować  reformy polityczne i ekonomiczne. W pełni też popieramy starania, którym przewodzą Niemcy i Francja, o rozwiązanie konfliktu we wschodniej Ukrainie na drodze dyplomatycznej. Stany Zjednoczone i Polskę łączy stanowisko, że sankcje muszą być utrzymane, dopóki Rosja  nie wywiąże się w pełni z zobowiązań przyjętych w porozumieniach mińskich.

Na froncie ekonomicznym oba nasze kraje będą nadal współdziałać w celu zwiększenia  bezpieczeństwa energetycznego Polski. Polska dokonała niedawno otwarcia nowego terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego, a prezydent szczegółowo opisywał plany związane z tą inwestycją, która przyczyni się do dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w energię. Firmy amerykańskie wdrażają wysoko rozwinięte technologie w rozwój elektrowni wiatrowych i słonecznych, przysparzających Polsce kolejne zasoby  energii odnawialnej. Będziemy pogłębiać naszą współpracę, by wspólnie wytyczać przyszłość energetyczną, którą  cechuje bardziej zrównoważoną  produkcja czystszej energii.

I wreszcie chcę złożyć Polsce gratulacje w związku z obchodzoną niedawno 225. rocznicą  uchwalenia konstytucji  – najstarszej pisanej konstytucji w Europie. Wiele to mówi o długotrwałej tęsknocie narodu polskiego za wolnością i niepodległością. Odrodzenie polskiej demokracji po zimnej wojnie stało się inspiracją dla mieszkańców całej Europy i całego świata, Ameryki nie wyłączając. Albowiem postęp poczyniony przez Polskę dowodzi, że demokracja i pluralizm nie są przypisane szczególnie jakimkolwiek kulturom czy państwom, lecz opisują uniwersalne wartości. Podstawą amerykańskiej polityki zagranicznej jest zasada, że mówimy głośno o tych wartościach na całym świecie, nawet z naszymi najbliższymi sojusznikami.

W tym właśnie duchu wyraziłem w rozmowie z prezydentem Dudą naszą troskę w związku z  pewnymi działaniami oraz impasem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Podkreśliłem przy
tym, że odnosimy się z pełnym poszanowaniem do suwerenności Polski, odnotowałem też, że parlament pracuje nad ważnymi rozwiązaniami ustawodawczymi w tym zakresie, choć  wymagać to będzie jeszcze więcej pracy. Jako przyjaciel i sojusznik zaapelowaliśmy do wszystkich stron o wspólne działania dla dobra polskich instytucji demokratycznych. To właśnie bowiem czyni z nas demokracje – nie słowa zapisane w konstytucji czy fakt udziału w wyborach, ale instytucje, na których na co dzień polegamy, takie jak rządy prawa, niezależne sądownictwo i wolne media. Wiem, że są to wartości, na których zależy prezydentowi. Te właśnie wartości leżą u podstaw naszego Sojuszu, który został zbudowany, jak to zapisano w Traktacie Północnoatlantyckim, „na zasadach demokracji, wolności jednostki i rządów prawa”.

Kiedy myślę o wielorakim postępie, który przed dwoma laty świętowaliśmy na placu Zamkowym, o wszystkich przeciwnościach, jakie naród polski pokonał w przekroju swych dziejów, o ruchu Solidarność, który się przyczynił do pokonania komunizmu, o wolności, jaką Polacy sobie wywalczyli – wówczas patrzę z ufnością w przyszłość polskiej demokracji. Jak też na fakt, że Polska jest i nadal będzie przykładem demokratycznych praktyk na całym świecie. Za sprawą nowych zobowiązań, które dziś ogłaszam, naród polski i nasi sojusznicy w całym regionie mogą być w pełni przekonani, że NATO zawsze będzie przy nich stać, ramię w ramię, bez względu na wszystko, tak dzisiaj jak i zawsze w przyszłości.

Panie prezydencie, dziękuję jeszcze raz za okazaną mi gościnność. Dziękuję narodowi polskiemu. Wiem, że przygotowanie takiego szczytu wymaga ogromu pracy, ale organizatorzy wspaniale się spisali i jestem pewien, że szczyt będzie wielkim sukcesem.

Zatem dziękuję bardzo, panie prezydencie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA