REKLAMA

Przemyśl: Marszałek Kuchciński odwiedził cmentarze

  • Autor: PAP/KDS
  • 29 października 2017 16:09
Przemyśl: Marszałek Kuchciński odwiedził cmentarze Marek Kuchciński odwiedził w niedzielę cmentarze w swoim rodzinnym Przemyślu (fot. Facebook/Marek Kuchciński)

Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński w towarzystwie Roberta Chomy, prezydenta Przemyśla odwiedził w niedzielę (29.10) tamtejsze cmentarze. Na grobach bohaterów narodowych i osób zasłużonych złożył kwiaty i zapalił znicze.

Uroczyste odwiedzanie miejsc pochówku marszałek Kuchciński wraz z towarzyszącymi mu osobami, w tym m.in. z prezydentem Przemyśla Robertem Chomą, rozpoczął od złożenia kwiatów na grobie ks. abp. Ignacego Tokarczuka w kryptach Archikatedry Przemyskiej. Stamtąd udał się na Cmentarz Austro-Węgierski, gdzie upamiętnił Austro-Węgrów walczących w latach 1914-1918 w walkach o Twierdzę Przemyśl.

Marszałek wraz z asystą zapalili także znicze i złożyli wiązanki kwiatów m.in. przy pomnikach: AK, upamiętniających Polaków z Kresów Wschodnich pomordowanych przez OUN-UPA i pomordowanych przez NKWD (tzw. Katyński), Legionistów oraz przy grobie Nieznanego Żołnierza.

Kuchciński wraz z towarzyszącymi mu osobami odwiedził też m.in. kwaterę żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1946 roku w walkach z UPA znajdującą się na Cmentarzu Zasańskim. Z kolei na Cmentarzu Głównym marszałek odwiedził grób swojego ojca Zbigniewa Kuchcińskiego, a także kwatery z prochami z mogił uczestników powstań listopadowego i styczniowego, grobowiec Orląt Przemyskich.

Znicze zapłonęły także na mogiłach indywidualnych bohaterów - żołnierzy AK i znanych przemyślan, w tym Ryszarda Siwca, mjr. Władysława Koby, Alicji Wronowskiej, wieloletniego prezesa Polonii Przemyśl - Jerzego Miśkiewicza.

Natomiast dzień wcześniej pracownicy biura poselskiego i Straż Miejska w imieniu marszałka Kuchcińskiego i prezydenta miasta złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przy grobach zasłużonych przemyślan i przy tablicy pamiątkowej ku czci lotników polskich i amerykańskich, walczących o niepodległość w 1920 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA