REKLAMA

Przemysław Czarnek nowym wojewodą w Lublinie

  • Autor: PAP/GP
  • 08 grudnia 2015 12:35
Przemysław Czarnek nowym wojewodą w Lublinie Nowi wojewodowie w Kancelarii Premiera w Warszawie (fot. twitter.com)

Przemysław Czarnek od 8 grudnia jest wojewodą lubelskim.

38-letni prawnik, pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Przemysław Czarnek został powołany we wtorek na wojewodę lubelskiego."Bardzo się cieszę, że pan prof. Czarnek został wojewodą lubelskim. Pamiętam go jeszcze jako wybitnego studenta, a teraz jako sumiennego i rzetelnego pracownika, który jest aktywny w obszarze naukowym, jest konstytucjonalistą, ale również wiem, że był zaangażowany w obsługę wielu podmiotów jako prawnik" - powiedział rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński

Czarnek (ur. 1977 r. w Kole) w latach 1996-2001 studiował prawo na KUL, potem rozpoczął studia doktoranckie. Od 2003 r. jest zatrudniony w Katedrze Prawa Konstytucyjnego KUL. W 2006 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych na podstawie rozprawy nt. "Zasady państwa prawnego i sprawiedliwości społecznej w praktyce ustrojowej III RP", napisanej pod kierunkiem prof. Dariusza Dudka. W czerwcu 2015 r. Rada Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych. Podstawą habilitacji była rozprawa pt. "Wolność gospodarcza - pierwszy filar społecznej gospodarki rynkowej".

Nowy wojewoda jest autorem wielu publikacji z zakresu prawa konstytucyjnego, dotyczących m.in. konstytucyjnego ustroju społeczno-gospodarczego, konstytucyjnych podstaw relacji państwo-kościoły i inne związki wyznaniowe, konstytucyjnego unormowania praw rodziny. Jest autorem haseł w "Encyklopedii Katolickiej", "Encyklopedii Samorządu Terytorialnego", "Leksykonie Obywatela".

W 2007 roku był wykładowcą Akademii im. L. Koźmińskiego w Warszawie, a w latach 2009-2010 Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu.

Czarnek prowadzi także działalność publicystyczną, artykuły o charakterze popularno-naukowym drukował m.in. w kwartalniku "Cywilizacja", w czasopiśmie "Civitas Christiana" i w tygodniku "Niedziela".

Pracował też w organizacjach pozarządowych. Jest stałym współpracownikiem kancelarii adwokackich i kancelarii radców prawnych.

Jest żonaty, ma dwoje dzieci.

Na stanowisko wojewody lubelskiego zarekomendowane zostały trzy osoby, ale ich nazwisk oficjalnie politycy PiS nie ujawnili. Z nieoficjalnych informacji wynikało, że wśród rekomendowanych, oprócz Czarnka, byli dyrektor biura senatora Grzegorza Biereckiego, radny powiatu radzyńskiego Robert Gmitruczuk oraz burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski, który był już wojewodą lubelskim w latach 2005-2007 (za rządów PiS). Żukowski w wyborach w 2007 r. uzyskał mandat posła; burmistrzem Tomaszowa Lubelskiego został w 2010 r.

Dziekan Wydziału Politologii UMCS prof. Grzegorz Janusz w rozmowie z PAP przypomniał, że powołanie Żukowskiego na wojewodę wiązałoby się z koniecznością przeprowadzenia ponownych wyborów burmistrza Tomaszowa Lubelskiego. Żukowski w 2014 r. wygrał je w pierwszej turze zdobywając blisko 56 proc. głosów. "Nie ma pewności, że w ponownych wyborach, stanowisko to objąłby kandydat z PiS" - zaznaczył prof. Janusz.

Zdaniem politologa na wybór Czarnka miało wpływ to, że ma on tytuł naukowy. "To człowiek jeszcze młody, ale już z doświadczeniem naukowym. Brakuje mu doświadczenia w zakresie administracji, ale przecież nie święci garnki lepią. W Polsce uznaje się na ogół, że osoby z tytułami naukowymi mają szerszą wiedzę ogólną i są dzięki temu lepiej przygotowani do pełnienia różnych funkcji" - powiedział prof. Janusz.

Przypomniał, że naukowiec na stanowisku wojewody "to nie jest nowość" w woj. lubelskim. W latach 2011-2014 wojewodą lubelskim była ekonomistka, prof. UMCS Jolanta Szołno-Koguc.

Czarnek zastąpi na stanowisku wojewody Wojciecha Wilka z PO, który w ostatnich wyborach uzyskał mandat posła.

Marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski powiedział PAP, że współpraca samorządu z urzędem wojewody zawsze dotąd układała się dobrze. "Teraz też mamy nadzieję na taką współpracę" - zaznaczył Sosnowski.

Nowy wojewoda spotka się z dziennikarzami w środę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA