REKLAMA

Przyznano nagrody Prezesa Rady Ministrów

  • Autor: PAP/GP
  • 24 listopada 2016 13:05
Przyznano nagrody Prezesa Rady Ministrów Ponieważ Beata Szydło była w Płocku, nagrody wręczał wicepremier Jarosław Gowin. (fot.:twitter.com/premierrp)

Wybitni naukowcy, artyści i zespoły badawcze otrzymali w czwartek w Warszawie nagrody Prezesa Rady Ministrów za działalność naukową, naukowo-techniczną, artystyczną, rozprawy habilitacyjne, doktorskie w 2015 roku.

Podczas uroczystości w KPRM w imieniu premier Beaty Szydło nagrody laureatom wręczył wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

"Mam wielki zaszczyt reprezentowania rządu RP wobec grona osób, które mają dla polskiej przyszłości znaczenie fundamentalne" - powiedział. Zaznaczył, że rząd realizuje od roku plan przebudowy polskiej gospodarki tak, by była to gospodarka innowacyjna, a nie naśladowcza. "Takiej gospodarki nie zbudujemy inaczej, jak opierając ją o dorobek odkrycia polskich naukowców" - powiedział.

W kategorii dorobek naukowy nagrodę otrzymało sześć osób. Za osiągnięcia naukowo-techniczne doceniono trzy zespoły. Nagrodzono też dziesięć rozpraw habilitacyjnych i 25 doktorskich.

Wręczając dyplomy wicepremier mówił, że to, co robią naukowcy - bywa często niedoceniane lub nierozumiane. "Ale tak naprawdę my wszyscy - my Polacy, my, ludzie, jesteśmy winni wam najgłębszą wdzięczność".

Czytaj wywiad z naukowcem, który koordynuje prace MNiSW nad ustawą o uczelniach

Wśród nagrodzonych za dorobek naukowy znalazł się prof. Grzegorz Błaszczyk z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu - ceniony i powszechnie szanowany w świecie nauki badacz przeszłości Litwy. Nagrodzono również prof. Andrzeja Borowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego za dorobek naukowy z zakresu badań nad kulturą nowożytną. Prof. Agnieszka Chacińska z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej (MIBMiK) została nagrodzona za badania nad molekularnymi mechanizmami zaburzeń mitochondriów.

Laureatem został też prof. Marek Cyprian Chmielewski z Instytutu Chemii Organicznej PAN, którego nagrodzono za nowe metodologie i strategie, umożliwiające uproszczenie syntezy naturalnych związków biologicznie aktywnych. Nagrodę otrzymał też prof. Józef Spałek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. To współtwórca nowoczesnej gałęzi fizyki materii skondensowanej - tzw. teorii silnie skorelowanych układów elektronowych. Prof. Bogusława Śliwerskiego doceniono z kolei za badania w zakresie polityki oświatowej.

Pierwszą nagrodę za osiągnięcia naukowo-techniczne otrzymał dr hab. Jan Zawilak z zespołem Politechniki Wrocławskiej za "Energooszczędne silniki synchroniczne wzbudzane magnesami trwałymi". Druga nagroda w tej samej kategorii przypadła prof. Włodzimierzowi Choromańskiemu z zespołem Politechniki Warszawskiej. Naukowcy ci przygotowali system zrównoważonego transportu i osobistej mobilności - "Eko-Mobilność-Prometeusz". Laureatami trzeciej nagrody zostali prof. Mirosław Wielgoś i dr Przemysław Kosiński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego za wprowadzenie do praktyki klinicznej w Polsce nowoczesnej techniki wewnątrzmacicznej operacji u pacjentek z rozpoznaną u płodu wrodzoną przepukliną przeponową.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA