REKLAMA

PSL chce od MON informacji ws. lotu rządowej delegacji z Londynu

 • Autor: PAP/JS
 • 05 grudnia 2016 15:24
PSL chce od MON informacji ws. lotu rządowej delegacji z Londynu Poseł PSL Paweł Bejda (fot. facebook.com)

• Poseł PSL Paweł Bejda poinformował, że będzie wnioskował do szefa MON Antoniego Macierewicza o udzielenie informacji, czy nie zostało naruszone prawo i instrukcja HEAD podczas powrotu polskiej delegacji rządowej z wizyty w Londynie.
• Sytuację określił jako "nieszczęsne zdarzenie".

Bejda na konferencji prasowej w Sejmie nawiązał do poniedziałkowego artykułu "Dziennika Gazety Prawnej" dotyczącego powrotu polskiej delegacji rządowej z wizyty w Londynie, gdzie odbyły się polsko-brytyjskie konsultacje pod przewodnictwem premierów: Beaty Szydło i Theresy May. Jak podał "DGP" zapadła wówczas decyzja, że rządowym samolotem miało wracać do kraju więcej osób, niż dostępnych było miejsc w rządowym samolocie embraer.

W konsultacjach wzięli udział m.in.: wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Bejda ocenił, że było to "nieszczęsne zdarzenie". Zaapelował do rządzących polityków, "aby po wejściu na pokład samolotu, rozejrzeli się, ewentualnie, jak nie będzie widać, to zapytali stewardessę +czy leci z nami pilot?+". "Jeżeli będzie odpowiedź twierdząca, że leci z nami pilot, to po prostu trzeba tego pilota słuchać, bo jest to kapitan na tym statku powietrznym, który jest panem i władcą" - podkreślił poseł ludowców.

Bejda zaznaczył, że jest wyraźna instrukcja HEAD, która dotyczy organizacji i zabezpieczenia lotów z najważniejszymi osobami w państwie, zatwierdzana przez ministra obrony narodowej.

Poinformował, że jako członek komisji obrony narodowej, będzie wnioskował do szefa MON o przedstawienie informacji, czy na lotnisku w Londynie nie zostało naruszone prawo i czy nie została naruszona instrukcja HEAD.

Dopytywany przez dziennikarzy, czy PSL złoży w tej sprawie wniosek do marszałka Sejmu, odpowiedział: "Sprawa jest otwarta, bo jest bardzo poważna".

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak zwrócił uwagę, że instrukcja HEAD jest tajnym dokumentem i nie można poznać jej szczegółów. "Dzisiaj słyszymy tłumaczenia z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, że instrukcja HEAD nie została złamana. Ale jeśli jednak MON, czy też zespół ekspertów, który by sprawą się zajął stwierdzi inaczej, to może oznaczać zarzuty prokuratorskie" - podkreślił. Zdaniem rzecznika ludowców zasadnym się wydaje się sprawdzenie, czy wszelkie procedury bezpieczeństwa były przestrzegane.

Według Stefaniaka "może już czas, żeby w końcu ktoś z urzędników w KPRM-ie również zastanowił się nad tym, jakie decyzje podejmuje i czy organizacja lotów to jest zabawa, czy jest to poważna, odpowiedzialna praca, bo wiąże się z bezpieczeństwem najważniejszych osób w państwie".

Szefowa KPRM Beata Kempa zapewniła w poniedziałek, że "cywilna" instrukcja HEAD nie została złamana w związku z ubiegłotygodniowym lotem delegacji rządowej z Londynu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA