REKLAMA

PSL chce, żeby handel w niedzielę był możliwy do godz. 12

  • Autor: PAP/JS
  • 04 października 2016 16:26
PSL chce, żeby handel w niedzielę był możliwy do godz. 12 Poseł PSL Krystian Jarubas powiedział, że jego partia będzie wnosiła do tego projektu poprawki (fot. Krystian Jarubas/facebook)

PSL zapowiada wniesienie poprawek do obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele; chce żeby handel był możliwy do godz. 12 - poinformowali posłowie Stronnictwa na konferencji prasowej w Sejmie.

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele zaplanowano w Sejmie na wtorkowy (4 października) wieczór.

Poseł PSL Krystian Jarubas powiedział, że jego partia będzie wnosiła do tego projektu poprawki; jedna z nich będzie dotyczyła ograniczenia handlu w niedzielę do godz. 12. - Proponujemy aby do godz. 12. handel w niedzielę był możliwy, po godz. 12, żeby już takiej możliwości nie było - dodał.

Jarubas podkreślił jednocześnie, że PSL może o tym projekcie rozmawiać. Dodał, że Ludowcy będą się "bacznie przyglądać", jak do projektu "podchodzi PiS".

- Na dzisiaj widzimy, że projekt jest; trzeba nad nim rozmawiać, bo społeczeństwo tego oczekuje - mówił Jarubas. Oczekuje, ponieważ "w niedzielę powinniśmy mieć możliwość posiedzieć z rodziną, zjeść wspólnie obiad, czy tez pójść do kościoła" - podkreślił poseł.

Posłanka PSL Urszula Pasławska zapewniła, że PSL nie chce "rewolucji", a chce "ewolucji".

- Nas osobiście też bardzo cieszy, że w projekcie obywatelskim znalazły się zapisy, które wcześniej zostały przygotowane przez PSL, dotyczące ograniczenia czasu pracy w Wielki Piątek i w Wigilię - zwróciła uwagę. Jak dodała te propozycje zostały złożone przez PSL wiosną tego roku, a PiS je odrzucił. - W związku z tym na pewno w tych kwestiach PSL będzie popierało projekt obywatelski - zadeklarowała Pasławska.

Czytaj też: Zakaz handlu w niedzielę: Nowoczesna jest przeciw

Obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele został złożył do Sejmu na początku września przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w której skład wchodzi NSZZ "Solidarność" oraz inne organizacje. Zgodnie z projektem zakaz handlu w niedziele miałby dotyczyć większości placówek handlowych. W projekcie przewidziano szereg odstępstw od zasady zakazu handlu. Handel będzie mógł się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające Święta Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przed Świętami Wielkanocnymi, w ostatnią niedzielę stycznia, czerwca, sierpnia oraz w pierwszą niedzielę lipca.

Ponadto odstępstwa dotyczyłyby też m.in.: sklepów, gdzie handel prowadzi wyłącznie przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą (z wyłączeniem franczyzobiorców i ajentów), stacji benzynowych (z pewnymi obostrzeniami), aptek czy sklepików z pamiątkami i dewocjonaliami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA