REKLAMA

PSL dystansuje się od PiS-u i KOD-u żeby zaistnieć w mediach?

  • Autor: PAP/MN
  • 17 czerwca 2016 19:53
PSL dystansuje się od PiS-u i KOD-u żeby zaistnieć w mediach? To, co PiS wyprawia z samorządem jest nie do przyjęcia - mówi lider PSL (fot. twitter.com)

• Nie po drodze nam ani z PiS-em, ani z KOD-em - mówią politycy PSL, chcą zachować "równy dystans" do rządu i „totalnej opozycji".
• Uważają, że zainicjowana przez KOD koalicja zbytnio "skręca w lewo", ale na posiedzeniu Rady Naczelnej chcą też przyjąć uchwałę krytykującą rządy PiS.
• Nieoficjalnie ludowcy przyznają, że dystansowanie się od PO, PiS-u, KOD-u i Nowoczesnej to jedyny sposób, by PSL zaistniało w mediach.

Według informacji PAP na zaplanowanym na sobotę posiedzeniu Rady Naczelnej ludowcy chcą przyjąć uchwałę, w której skrytykują rządy PiS za sposób traktowania samorządów.

"Z jednej strony rząd obciąża samorządy coraz nowymi kosztami, z drugiej Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje urzędy marszałkowskie" - mówi polityk z władz PSL, odnosząc się do kontroli wydatkowania środków unijnych przez 16 urzędów marszałkowskich rozpoczętej w czwartek przez CBA.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w piątek (17 czerwca), że ludowcy mają punkty wspólne z opozycją, ale jest też dużo różnic. "Tak samo jest z PiS-em. To, co wyprawia z samorządem jest nie do przyjęcia" - stwierdził polityk. "PSL jest w połowie drogi między totalną opozycją, a PiS-em. To strategia własnej drogi" - dodał.

Czytaj też: PSL za programem Mieszkanie Plus, ale stawia warunki

Nieoficjalnie ludowcy przyznają, że dystansowanie się od Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Komitetu Obrony Demokracji, to jedyny sposób, by PSL zaistniało w mediach. "Przy nich zawsze będziemy mniejszym i gorzej zauważalnym partnerem, a dzięki temu, że rozmawiamy z PiS np. o rozwiązaniu konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego muszą się z nami liczyć" - powiedział polityk z władz Stronnictwa.

Dodał, że scenariusz koalicji z PiS nie wchodzi w grę, bo partia rządząca nie ma ludowcom nic do zaoferowania. "PiS-owcy wycięli naszych ludzi ze wszystkich możliwych stanowisk, więc nie mogą mówić, że choć ich część zostawią" - mówił polityk PSL.

Równocześnie ludowcy dystansują się od Komitetu Obrony Demokracji. Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że PSL na co dzień "nie ma zbyt wielu relacji" z Komitetem. "KOD buduje swoją pozycję. Mam nadzieję, że pozostanie formacją społeczną, a nie będzie się przekształcał w formację polityczną" - powiedział prezes ludowców.

Zwrócił też uwagę na różnice między jego partią a zainicjowaną przez KOD koalicją "Wolność, Równość, Demokracja" (oprócz PSL przystąpiły do niej m.in. Nowoczesna, SLD, i Partia Zieloni). WRD - jak ocenił - "za bardzo skręca w lewo" ze względu na nacisk na kwestie światopoglądowe.

Czytaj też: W sprawie TK posłom Kukiz’15 najbliżej do ludowców

Podobne zdanie ma poseł PSL Piotr Zgorzelski, który podkreślił, że ludowcy są partią centrową - lewicową kwestiach społecznych, ale prawicową w sprawach światopoglądowych. "Nie po drodze nam ani z PiS-em, ani z KOD-em" - dodał.

Lider KOD Mateusz Kijowski pytany o wypowiedzi prezesa PSL powiedział, że nie chce ich komentować, póki bezpośrednio z nim nie porozmawia.

Kosiniak-Kamysz zwrócił z kolei uwagę, że rozmowa na temat tworzenia wspólnych list w wyborach przez koalicję WRD nie ma sensu, bo najbliższe są wybory samorządowe, w których PSL "na 100 proc." wystawi własne listy.

Dodał, że podobnie jest w przypadku wyborów parlamentarnych, bo przez 3,5 roku, które do nich zostało - w polskiej polityce "zmienią się jeszcze trzy epoki".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

  • tantus 2016-06-18 12:19:30
    "ludowcy są partią centrową - lewicową kwestiach społecznych, ale prawicową w sprawach światopoglądowych." Czyli dokładnie tak, jak PiS. Przy takiej polityce obawiam się, że do najbliższych wyborów parlamentarnych, PiS w całości przejmie elektorat PSLu.
  • martin 2016-06-18 07:10:22
    Co ten Kosiniak ma do zaprezentowania politycznego lub gospodarczego w Polsce ?to najbardziej przewrotna partia kolesi która dba tylko o swoich kumpli i rodziny w obsadzaniu stanowisk intratnych , ""żyraf "" teraz swe mądrości wygaduje i chce doradzać PiSow lecz przez 8 lat współrzędów z aferzystami nic nie zrobił, wiec niech teraz japy nie otwiera bo go czuć zgnilizna fałszu i kłamstwaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA