REKLAMA

PSL: Komisja weryfikacyjna "grilluje" PO i lansuje Patryka Jakiego na prezydenta stolicy

 • Autor: PAP/JS
 • 03 lipca 2017 14:57
PSL: Komisja weryfikacyjna "grilluje" PO i lansuje Patryka Jakiego na prezydenta stolicy Piotr Zgorzelski po prawej (fot. mat. pras.)

Mamy coraz częściej wrażenie, że komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji zajmuje się "grillowaniem" PO i "lansowaniem" jej szefa Patryka Jakiego na prezydenta Warszawy, a nie dochodzeniem do prawdy - ocenił poseł PSL Piotr Zgorzelski.

• "Na szczęście mamy jeszcze fachowców, którzy dbają o to, żeby próbować dojść do prawdy" - powiedział Zgorzelski, wskazując na - obecnego na konferencji - członka komisji Bartosza Opalińskiego, wyznaczonego przez PSL.

•  Opaliński przekonywał, że prace komisji rozpoczęły się "bardzo prężnie". "W poprzednim tygodniu przesłuchaliśmy, jako komisja, troje świadków, również dokonane były przesłuchania wyjazdowe we Wrocławiu w areszcie śledczym, oraz w zakładzie karnym" - relacjonował.

Zgorzelski stwierdził na konferencji w Sejmie, że "gdyby wszystkie ugrupowania polityczne - tak jak PSL - do prac w komisji skierowały fachowców a nie polityków, byłaby dużo większa szansa na to, żeby dojść do celu i żeby komisja zajmowała się sprawami w wymiarze merytorycznym i prawnym, a nie politycznym".

"Mamy coraz częściej wrażenie, że politycy, którzy dominują w tej komisji, bardziej zajmują się grillowaniem Platformy i lansowaniem na prezydenta Warszawy przewodniczącego tej komisji (Patryka Jakiego), niż dochodzeniem do prawdy" - ocenił polityk Stronnictwa.

"Na szczęście mamy jeszcze fachowców, którzy dbają o to, żeby próbować dojść do prawdy" - powiedział Zgorzelski, wskazując na - obecnego na konferencji - członka komisji Bartosza Opalińskiego, wyznaczonego przez PSL.

Opaliński przekonywał, że prace komisji rozpoczęły się "bardzo prężnie". "W poprzednim tygodniu przesłuchaliśmy, jako komisja, troje świadków, również dokonane były przesłuchania wyjazdowe we Wrocławiu w areszcie śledczym, oraz w zakładzie karnym" - relacjonował.

Jak dodał materiał dowodowy zebrany przez komisją jest "niezwykle bogaty". "Ewidentnie wychodzą pewne zaniedbania przy procesach reprywatyzacyjnych w tych sprawach, które do tej pory analizujemy - sprawy nieruchomości przy ul. Twardej 8 i ul. Twardej 10" - wskazał Opaliński.

Przypomniał również, że na czwartkową, drugą rozprawę komisji, na świadka wezwana została również prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która się nie pojawiła i nie wysłała ani swojego pełnomocnika, ani zastępcy. Została za to ukarana grzywną 6 tys. zł, od czego zapowiedziała odwołanie. Opaliński ocenił, że po stronie prezydent Warszawy i ratusza widać "opór i bierność".

Zdaniem przedstawiciela PSL "ewidentną wartością dodaną" prac komisji jest tworzenie kart sprawy, które będą zakładane dla każdej kolejnej analizowane nieruchomości. "Będą tam zapisywane informacje dot. nieruchomości, która się będziemy zajmować" - wyjaśnił Opaliński.

Dodał, że tworzona jest też karta oceny sprawy dla Rady Społecznej, która skupia przedstawicieli ugrupowań prolokatorskich. "Również oni będą mieli możliwość wypowiedzenia się i analizy poszczególnych spraw, nad którymi pracujemy" - tłumaczył.

Opaliński podkreślił, że komisja nie została powołana tylko po to, żeby działać doraźnie. "Nawet większą wartością - w mojej ocenie - jest wypracowanie pewnych mechanizmów i reguł postepowania, żeby w przyszłości nie było tego typu zaniedbań" - powiedział.

Dlatego też - jak ocenił - ogromnie ważne jest tworzenie specjalnego zespołu, który będzie wyciągał wnioski z dotychczasowych spraw, "żeby na przyszłość zapobiegać tego typu patologiom przy reprywatyzacji". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • miras 2017-07-05 13:13:19
  A co PIS to taki idealny jest? Przecież co drugi w tej całej komisji ma swoje za uszami :/ Banda złodzieji
 • daniel 2017-07-05 13:05:38
  ta cala komisja weryfikacyjna to moim skromnym zdaniem jedna wielka kpina. ciekawe kto za nich zaplaci?
 • Solidarna 2017-07-05 13:02:56
  Na miłość 💗 Boską, odpuśćcie już z taką kandydaturą na Prezydenta Warszawy Patryka Jakiego z Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro, to oszuści i złodzieje, Solidarna Polska nie ma żadnych struktur, oszukali sługusy Putina wyborców (społeczeństwo Polskie). Czas jak najszybciej zamknąć ten haniebny, kawałek Polskiej historii.
 • olaf 2017-07-05 12:53:06
  juz okazało sie ze jesli ktos nie chce wpisac sie w retoryke smarowania po ratuszu to dostaje grzywnęREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA