REKLAMA

PSL: Nieodzyskanie wraku Tupolewa to porażka Antoniego Macierewicza

  • Autor: pap/em
  • 28 lutego 2017 14:00
PSL: Nieodzyskanie wraku Tupolewa to porażka Antoniego Macierewicza Prezydent Rosji powiedział, że zwrot wraku samolotu nie jest możliwy, dopóki Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej będzie prowadził śledztwo (fot. twitter.com)

Nieodzyskanie wraku Tupolewa jest ujmą na honorze PiS; to porażka polskiej dyplomacji i szefa MON Antoniego Macierewicza - uważa szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew zapytany w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS, kiedy wrak Tupolewa wróci do Polski, odpowiedział: "Kiedy zakończy się śledztwo i kiedy zakończą się wszystkie związane z tym działania". Na pytanie ile będzie trwało śledztwo, stwierdził: "Tyle ile będzie wymagane".

Dopytywany, czy Rosjanie naprawdę potrzebują aż tylu lat na badanie Tupolewa, odpowiedział: "Nie jesteśmy w stanie tutaj narzucać jakiegokolwiek tempa badaniu - z polskiej strony musicie państwo czekać". "Prawo jest prawem i nic z tym nie zrobimy. Prawo mówi, że dopóki trwa śledztwo, to wszelkie dowody materialne muszą znajdować się w rozporządzeniu rosyjskiego śledztwa" - podkreślił Andriejew.

Kosiniak-Kamysz odnosząc się do wypowiedzi Andriejewa przypomniał na wtorkowej konferencji w Sejmie zapowiedzi PiS dotyczące odzyskania wraku. "Pamiętam obietnice PiS-u: jak dojdziemy do władzy na drugi dzień wrak będzie w Polsce". "Myślę, że wiele osób, które oczekiwały powrotu - i my też jako Stronnictwo oczekujemy - jest rozczarowanych" - dodał.

Szef PSL zastanawiał się, jak "rząd, który sprawuje jedna partia, może być tak nieskuteczny?". Według niego to "porażka" polskiej dyplomacji i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Polityk ocenił, że jest to "ujma na honorze". "To już nie chodzi o rozliczanie, ale jest to ujma na honorze PiS, że nie są w stanie doprowadzić do zwrotu wraku. Myślę, że się bardzo źle z tym czują" - podkreślił prezes ludowców.

O sprawę zwrotu wraku Tupolewa na wtorkowej konferencji był także pytany prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że ma "pretensje do poprzednich rządów, że w innej sytuacji politycznej tej sprawy (odzyskania wraku Tupolewa) nie podjęły". "I rzeczywiście tu pretensje są bardzo poważne" - dodał Kaczyński.

23 grudnia ub.r. na dorocznej konferencji prasowej prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że zwrot wraku samolotu, który rozbił się w kwietniu 2010 roku pod Smoleńskiem, nie jest możliwy, dopóki Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej będzie prowadził śledztwo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA