REKLAMA

PSL: Nieudolna próba podporządkowania TK większości sejmowej

  • Autor: PAP/JS
  • 26 października 2016 18:18
PSL: Nieudolna próba podporządkowania TK większości sejmowej Poseł PSL Krzysztof Paszyk (fot. Krzysztof Paszyk/facebook)

• Nieudolna próba podporządkowania Trybunału Konstytucyjnego większości sejmowej - tak poseł PSL Krzysztof Paszyk skomentował projekt PiS ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK.
• Według niego pomysły "obchodzenia ugruntowanych instytucji prawnych szokują".

Paszyk powiedział, że PiS zrobi wszystko, by do momentu wyboru kolejnego prezesa TK "zagwarantować sobie możliwość wpływu" na jego wybór. Poseł podkreślił, że złożony przez PiS projekt to "kolejna nieudolna próba podporządkowania większości sejmowej Trybunału Konstytucyjnego", którego niezależność wynika z konstytucji.

"Jeszcze będziemy świadkami niejednej takiej próby, bo jest to forma zaklinania naszej konstytucyjnej i ustrojowej rzeczywistości" - ocenił Paszyk. Jego zdaniem kolejne projekty dotyczące TK składane przez PiS są nie tylko "skandaliczne przez formę legislacyjną", ale "szokują też pomysły obchodzenia ugruntowanych instytucji prawnych".

Poseł PSL zauważył, że PiS złożyło projekt "znienacka" w tygodniu, w którym nie zbiera się Sejm. Sam projekt, dodał, jest poselski, a nie rządowy, co pozwala ominąć możliwość większej debaty eksperckiej nad nim.

Na stronach Sejmu zamieszczony został w środę projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym autorstwa posłów PiS. Projekt wprowadza m.in. zasadę, że kadencja prezesa TK trwa sześć lat (dziś sędzia powołany na prezesa jest nim do końca swej kadencji).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Jak Kali kraść krowy to.. 2016-10-27 08:15:20
    Jeśli w czerwcu 2015 daremnie szukać w Portalu Samorządowym tytułu "Nieudolna próba podporządkowania TK większości sejmowej" - to teraz wypada milczeć...



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA