REKLAMA

PSL o zmianach w edukacji: "Gigantyczny akt demolki"

  • Autor: PAP/JS
  • 29 listopada 2016 17:57
PSL o zmianach w edukacji: "Gigantyczny akt demolki" Poseł Krystian Jarubas (fot. twitter)

• To antyreforma, "gigantyczny akt demolki" - tak szykowane przez rząd Beaty Szydło zmiany w edukacji ocenił podczas debaty w Sejmie Krystian Jarubas (PSL).
• Według niego, wciąż nie wiadomo nic na temat kosztów reformy ani nowego programu nauczania.

Po raz kolejny w tej kadencji mamy do czynienia z projektem złożonym przez PiS, który tak naprawdę jest gigantycznym aktem demolki, tym razem edukacyjnej" - ocenił Jarubas, który w debacie wystąpił w imieniu klubu PSL.

"Do czego się sprowadza ta reforma? Ano do zmiany nazw, tabliczek i pieczątek, bo poza tym nie ma żadnych konkretów" - dodał polityk Stronnictwa. "Wielu nazywa ją także +antyreformą+ i tak ją określając, na pewno się nie myli" - podkreślał.

Jego zdaniem, nie wiadomo, po co rząd chce wprowadzić reformę edukacji. "Może więc wnioskodawcy wyszli z założenia jak w jednej z polskich komedii, pani minister: skoro nikt nie wie, to nikt nie będzie o to pytał. Otóż droga pani minister, życie to nie film, dlatego pytania będą" - powiedział Jarubas.

Czytaj też: Nowoczesna: Przeciwstawmy się reformie edukacji

Jak dodał, jednym z podstawowych pytań jest to, dlaczego rząd chce "zniszczyć ponad 6 tysięcy placówek oświatowych w Polsce, gdzie dziś ma pracę ponad sto tysięcy nauczycieli".

Przypomniał, powołując się na informacje dostępne na stronach Sejmu, że za powstaniem gimnazjów głosowali przed laty m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef MON Antoni Macierewicz, czy koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński. "Pytam więc, co się stało? Dlaczego dziś chcecie zawracać kijem Wisłę?" - pytał Jarubas. Przekonywał, że dzięki gimnazjom poprawił się w Polsce poziom kształcenia. "To oznacza, że rokrocznie zwiększają się szanse absolwentów na znalezienie coraz lepszej pracy, lepiej płatnej i bardziej prestiżowej" - dowodził.

Poseł PSL wskazywał też, że wciąż nie wiadomo nic na temat programu nowych szkół, kosztów planowanych zmian, ani co stanie się z nauczycielami, którzy stracą pracę w gimnazjach. "Jak widać, pytań jest wiele, a zamiast odpowiedzi na razie uczniom, nauczycielom i rodzicom brzmieć może dziś w uszach jeden cytat: +ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?+" - powiedział Jarubas.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA