REKLAMA

PSL przedstawiło wstępną listę dla warmińsko-mazurskiego

  • Autor: PAP
  • 11 sierpnia 2015 12:36
PSL przedstawiło wstępną listę dla warmińsko-mazurskiego Fot. mat. pras. PSL

Wiceminister kultury Piotr Żuchowski i posłanka Urszula Pasławska mają znaleźć się na czele listy kandydatów PSL do Sejmu z województwa warmińsko-mazurskiego. W wyborach do Senatu ludowcy nie wystawią własnego kandydata, tylko poprą byłego ministra zdrowia prof. Wojciecha Maksymowicza.

O wstępnym kształcie list wyborczych PSL poinformował PAP prezes tej partii na Warmii i Mazurach poseł Stanisław Żelichowski. Jak zastrzegł, kandydatury i kolejność na listach musi jeszcze zaakceptować konwencja wojewódzka, która odbędzie się 24 sierpnia.

Jedynką w okręgu elbląskim, obejmującym zachodnią część województwa, ma zostać wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, przewodniczący warmińsko-mazurskiego sejmiku Piotr Żuchowski. Na liście znaleźli się też m.in. członek zarządu województwa Jolanta Szulc oraz radne sejmiku Małgorzata Kozioł i Teresa Nowakowska.

W poprzednich wyborach listę ludowców w tym okręgu otwierał zawsze Żelichowski, który jest najbardziej doświadczonym i znanym politykiem PSL z regionu. Tym razem postanowił jednak wystartować z ostatniego miejsca.

W rozmowie z PAP poseł tłumaczył to parytetami, które - jak mówił - nakazują umieszczać na eksponowanych miejscach kobiety i młodzież. A jak żartobliwie zauważył, sam "nie łapie się" do żadnej z tych grup. Żelichowski przypomniał też, że jest parlamentarzystą od 1985 r. i już cztery lata temu zapowiadał, że chciałby, aby była to ostatnia kadencja. Zmienił zdanie, bo - jak stwierdził - "do polityki trudno wejść, a jeszcze trudniej z niej wyjść".

"Jeżeli wyborcy zechcą zagłosować na doświadczenie, to znajdą mnie i na ostatnim miejscu. Jeżeli natomiast będą chcieli zagłosować zgodnie z parytetami, to wybiorą kolegów, którzy są na liście przede mną. To są bardzo przyzwoici ludzie, więc nie będzie problemu" - przekonywał.

Żelichowski przyznał, że przed jesiennymi wyborami rozważał kandydowanie do Senatu w okręgu, w którym mieszka, obejmującym powiaty iławski, ostródzki, nowomiejski i działdowski. Ostatecznie jednak PSL poprze w tym okręgu prof. Wojciecha Maksymowicza, który wystartuje z własnego komitetu wyborczego.

Maksymowicz był ministrem zdrowia w rządzie Jerzego Buzka, obecnie jest dziekanem wydziału nauk medycznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Był politykiem Platformy Obywatelskiej, a w 2013 r. na kilkanaście miesięcy związał się z ugrupowaniem Jarosława Gowina.

Prezes warmińsko-mazurskiego PSL poinformował też PAP, że liderką listy do Sejmu w okręgu olsztyńskim będzie najprawdopodobniej posłanka Urszula Pasławska. W czołówce kandydatów mają znaleźć się: wojewoda Marian Podziewski, poseł Tomasz Makowski, który przeszedł w ub. roku do klubu PSL z grupą dawnych działaczy Ruchu Palikota oraz wicemarszałek województwa Wioletta Śląska-Zyśk i Sylwia Jaskulska z zarządu województwa.

Zdaniem Pasławskiej wszyscy kandydaci, których wystawi PSL, są osobami dobrze znającymi problemy Warmii i Mazur. "Stawiamy na samorządowców, ludzi znanych i szanowanych w swoich środowiskach. Na pewno nie będziemy mieli spadochroniarzy z innych województw" - zapewniła posłanka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA