REKLAMA

PSL-UED chce dymisji Andrzeja Zybertowicza

 • Autor: aw/PAP
 • 12 lutego 2018 14:48
PSL-UED chce dymisji Andrzeja Zybertowicza Doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz (fot. prezydent.pl)

Przedstawiciele federacyjnego klubu PSL-UED zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o dymisję jego doradcy prof. Andrzeja Zybertowicza. Ich zdaniem, działania Zybertowicza w kontekście relacji z Izraelem, przynoszą Polsce więcej szkód, niż pożytku.

 • Wiceprzewodniczący klubu PSL-UED Jacek Protasiewicz w poniedziałek (12 lutego) na konferencji prasowej w Sejmie, odniósł się do słów doradcy prezydenta prof. Andrzeja Zybertowicza, który w wywiadzie dla "Polska The Times", stwierdził że antypolonizm w Izraelu bierze się z "poczucia wstydu za bierność w czasie Holokaustu".
 • Protasiewicz nazwał tę wypowiedź "nieodpowiedzialną", "nie oddającą prawdy historycznej" oraz "splunięciem w twarz powstańcom w getcie warszawskim".

Zdaniem Protasiewicza, takie wypowiedzi "rujnują całą narracje rządu", który próbuje objaśniać stanowisko Polski. Według niego, wypowiedzi takie jak Zybertowicza, "utwierdzają w przekonaniu tych, którzy podejrzewają, że w Polsce dominuje próba wybielenia historii i zakłamania historii".

Protasiewicz zaapelował do prezydenta o dymisję prof. Zybertowicza, ponieważ - jego zdaniem - działalność prof. "przynosi Polsce więcej szkód, niż pożytku". "Tego wymaga dziś racja stanu" - podkreślił.

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak ocenił, że podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o IPN "studzi emocje", ale jednocześnie - jak podkreślił - wypowiedzi prof. Zybertowicza je podgrzewają.

Zybertowicz odmówił komentarza do zarzutów polityków opozycji.

Stefaniak poinformował, że PSL będzie domagało się od ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza mapy drogowej - czyli planu działań prowadzących do rozwiązania kryzysu między Polską, a Izraelem.

Stefaniak zaprosił prezydenta do zaangażowanie się "w sprawę zbudowania rady dialogu, grupy ds. trudnych, złożonej z Polaków i przedstawicieli Izraela". Jak podkreślił, w skład rady mają wchodzić nie politycy, ale naukowcy.

Rzecznik PSL poprosił wszystkie siły polityczne, aby przyłączyły się do apelu ws. budowy rady dialogu.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę, jednocześnie postanowił skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Nowela wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (4 komentarzy)

 • suwaknart 2018-02-14 19:35:44
  Protasiewicz niech pilnuje swoich spraw w Brukseli a ludzie z PSL, niech lepiej wezmą się do roboty i pomogą obecnemu Rządowi, zatrzymać afrykański pomór świń, bo inaczej, to każdy kawałek mięsa, będziemy musieli sprowadzać od Niemców albo z Rosji. W ostateczności z Chin. O Żydów, niech Ci panowie się nie martwią. Poradzą sobie doskonale, bez ich głupich pouczeń.
 • PSL=ZSL 2018-02-13 00:50:52
  Do Krzysztof Dąbek: Żebyśmy ciebie nie rozliczyli wcześniej...
 • qertw 2018-02-12 19:45:24
  Protasiewicz to ten co po pijaku darł się "Heil Hitler!" czy coś takiego? I taka kreatura, o ile to prawda, ma czelność zabierać publicznie głos?
 • Krzysztof Dąbek 2018-02-12 19:06:26
  Niech się Zybertowicz rozliczy ze swojego antysemityzmuREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA