REKLAMA

PSL-UED chce dymisji Andrzeja Zybertowicza

 • Autor: aw/PAP
 • 12 lutego 2018 14:48
PSL-UED chce dymisji Andrzeja Zybertowicza Doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz (fot. prezydent.pl)

Przedstawiciele federacyjnego klubu PSL-UED zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o dymisję jego doradcy prof. Andrzeja Zybertowicza. Ich zdaniem, działania Zybertowicza w kontekście relacji z Izraelem, przynoszą Polsce więcej szkód, niż pożytku.

 • Wiceprzewodniczący klubu PSL-UED Jacek Protasiewicz w poniedziałek (12 lutego) na konferencji prasowej w Sejmie, odniósł się do słów doradcy prezydenta prof. Andrzeja Zybertowicza, który w wywiadzie dla "Polska The Times", stwierdził że antypolonizm w Izraelu bierze się z "poczucia wstydu za bierność w czasie Holokaustu".
 • Protasiewicz nazwał tę wypowiedź "nieodpowiedzialną", "nie oddającą prawdy historycznej" oraz "splunięciem w twarz powstańcom w getcie warszawskim".

Zdaniem Protasiewicza, takie wypowiedzi "rujnują całą narracje rządu", który próbuje objaśniać stanowisko Polski. Według niego, wypowiedzi takie jak Zybertowicza, "utwierdzają w przekonaniu tych, którzy podejrzewają, że w Polsce dominuje próba wybielenia historii i zakłamania historii".

Protasiewicz zaapelował do prezydenta o dymisję prof. Zybertowicza, ponieważ - jego zdaniem - działalność prof. "przynosi Polsce więcej szkód, niż pożytku". "Tego wymaga dziś racja stanu" - podkreślił.

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak ocenił, że podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o IPN "studzi emocje", ale jednocześnie - jak podkreślił - wypowiedzi prof. Zybertowicza je podgrzewają.

Zybertowicz odmówił komentarza do zarzutów polityków opozycji.

Stefaniak poinformował, że PSL będzie domagało się od ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza mapy drogowej - czyli planu działań prowadzących do rozwiązania kryzysu między Polską, a Izraelem.

Stefaniak zaprosił prezydenta do zaangażowanie się "w sprawę zbudowania rady dialogu, grupy ds. trudnych, złożonej z Polaków i przedstawicieli Izraela". Jak podkreślił, w skład rady mają wchodzić nie politycy, ale naukowcy.

Rzecznik PSL poprosił wszystkie siły polityczne, aby przyłączyły się do apelu ws. budowy rady dialogu.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę, jednocześnie postanowił skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Nowela wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • suwaknart 2018-02-14 19:35:44
  Protasiewicz niech pilnuje swoich spraw w Brukseli a ludzie z PSL, niech lepiej wezmą się do roboty i pomogą obecnemu Rządowi, zatrzymać afrykański pomór świń, bo inaczej, to każdy kawałek mięsa, będziemy musieli sprowadzać od Niemców albo z Rosji. W ostateczności z Chin. O Żydów, niech Ci panowie się nie martwią. Poradzą sobie doskonale, bez ich głupich pouczeń.
 • PSL=ZSL 2018-02-13 00:50:52
  Do Krzysztof Dąbek: Żebyśmy ciebie nie rozliczyli wcześniej...
 • qertw 2018-02-12 19:45:24
  Protasiewicz to ten co po pijaku darł się "Heil Hitler!" czy coś takiego? I taka kreatura, o ile to prawda, ma czelność zabierać publicznie głos?
 • Krzysztof Dąbek 2018-02-12 19:06:26
  Niech się Zybertowicz rozliczy ze swojego antysemityzmuREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA