REKLAMA

PSL zaproponuje porozumienie antykryzysowe

  • Autor: PAP/JS
  • 28 grudnia 2016 21:04
PSL zaproponuje porozumienie antykryzysowe Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (fot. PSL)

Polskie Stronnictwo Ludowe zaproponuje w czwartek (29 grudnia) PiS i opozycji porozumienie antykryzysowe dotyczące rozwiązania sytuacji w Sejmie, obecności mediów w parlamencie i kwestii Trybunału Konstytucyjnego - poinformował lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Treść porozumienia uzgodniło w środę (28 grudnia) ścisłe kierownictwo PSL na posiedzeniu Naczelnego Komitetu Wykonawczego.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że pakiet zawiera konkretne rozwiązania wynikające z analizy stanowisk przedstawianych przez PiS i ugrupowania opozycyjne prowadzące protest, przygotowane przy - jak dodał - uszanowaniu jednej i drugiej strony.

Szczegóły propozycji porozumienia mają zostać przedstawione w czwartek. Zakłada ono powrót do "normalnych warunków pracy i zasad panujących w Sejmie z poszanowaniem zdania opozycji" - mówił lider PSL.

Kosiniak-Kamysz uważa, że w kwestii Trybunału Konstytucyjnego potrzebne jest przyjęcie nowych rozwiązań legislacyjnych. Dodał, że chodzi o rozwiązanie dotyczące kwestii personalnych jak i zasad funkcjonowania TK.

"W przypadku obecności mediów w Sejmie sprawa wydaje się najprostsza. Deklaracje były już składane. Chodzi o ich wypełnienie. Wszyscy mówili o powrocie do status quo ante" - dodał.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że PSL jest gotowy do spotkania ze stroną rządząca jak i opozycją w każdej chwili. "Sprawę trzeba uporządkować do 11 stycznia. Jeśli tego nie zrobimy 11 stycznia będą dwa sejmy, a to sytuacja tragiczna dla Polski" - zaznaczył lider PSL.

"Oczywiście od rządzących więcej zależy. Ich dobra wola jest tu bardziej potrzebna jak i ich mocniejsze zaangażowanie" - dodał Kosiniak-Kamysz.

Lidera PSL został zapytany o pomysł, by prezes PiS Jarosław Kaczyński zastąpił Marka Kuchcińskiego w funkcji marszałka Sejmu, o którym mówił w "Rzeczpospolitej" poseł PSL Marek Sawicki.

Kosiniak-Kamysz powiedział, że porozumienie antykryzysowe nie zawiera tego rozwiązania. Zaznaczył jednak, że zaburzona jest struktura, w której szef największej partii nie jest obecny w sposób formalny w sprawowaniu władzy.

"Padła propozycja z ust Marka Sawickiego, by Jarosław Kaczyński został marszałkiem Sejmu. Myślę, że na pewno to byłaby znacząca zmiana w polityce, byłoby to naturalne" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Wesele 2016-12-29 13:44:00
    Ludzie podpisujcie Petycję do POLAKÓW w obronie Jarosława Kaczyńskiego, jak nie chcecie powtórki z PO i PSL.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA