REKLAMA

Radosław Sikorski: ujawnienie przez MSZ notatki zbrodnią na polskiej dyplomacji

 • Autor: PAP/JS
 • 26 stycznia 2017 21:17
Radosław Sikorski: ujawnienie przez MSZ notatki zbrodnią na polskiej dyplomacji Były szef MSZ Radosław Sikorski (fot.:PO/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• Ujawnianie wewnętrznych notatek to niespotykana praktyka i "zbrodnia na polskiej dyplomacji" - uznał b. szef MSZ Radosław Sikorski.
• Który polski dyplomata napisze teraz szczerą notatkę, wiedząc, że może być ona potem użyta politycznie? - pytał.

Sikorski w wywiadzie dla TVN odniósł się do ujawnionej przez MSZ notatki z marca 2088 r. W ocenie szefa resortu Witolda Waszczykowskiego była ona "początkiem porzucania przez rząd Donalda Tuska polityki proukraińskiej na rzecz polityki prorosyjskiej".

"To są niemądre, ahistoryczne, demagogiczne zarzuty" - ocenił b. szef polskiej dyplomacji w rządzie Donalda Tuska.

Ujawnianie wewnętrznych notatek resortu spraw zagranicznych nazwał "niespotykaną praktyką" i "zbrodnią na polskiej dyplomacji". "Proszę się zastanowić, który polski dyplomata, ambasador, konsul, dyrektor departamentu napisze teraz szczerą, twórczą, a więc być może kontrowersyjną notatkę, wiedząc, że ona może być potem używana politycznie do zaszkodzenia rywalowi politycznemu czy we współzawodnictwie partyjnym?" - pytał Sikorski.

"Osiągamy kolejne dna w mściwości PiS wobec swoich przeciwników" - podkreślił.

Sikorski zauważył, że w 2008 r. Waszczykowski był wiceministrem MSZ. "Zresztą wypowiadał się, zdaje się, dość pozytywnie o polityce, dzięki której uzyskaliśmy sporo w relacjach z Rosją" - podkreślił.

"Ruszył olbrzymi handel, umowa o małym ruchu granicznym, wizyta prezydenta Władimira Putina na Westerplatte, co oznaczało uznanie ogólnoeuropejskiej narracji o tym, że II wojna światowa zaczęła się w Polsce, a nie, według stalinowskiej narracji, dopiero atakiem Hitlera na Związek Radziecki" - zaznaczył b. minister SZ.

Wymienił także wizytę Władimira Putina, jako premiera, w Katyniu. "Po raz pierwszy przywódca Rosji przyjechał i złożył hołd zamordowanym polskim oficerom" - dodał Sikorski.

"Gdybyśmy wtedy, gdy Rosja nadal deklarowała chęć integracji z Zachodem, robili to, co stało się niezbędne po aneksji Krymu, to spotkalibyśmy się z kompletnym niezrozumieniem na Zachodzie i nie byłoby możliwe przekonanie Europy do Partnerstwa Wschodniego, dzięki któremu przyspieszyła integracja krajów takich jak Ukraina z UE" - podkreślił b. szef polskiej dyplomacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Polak 2017-01-27 13:02:20
  Do artamator: Wracaj na Rosję Agencie KGB
 • Polak 2017-01-27 12:57:48
  Sikorski Najlepszy Minister Spraw Zagranicznych III RP KONIEC KROPKA Bijcie Pokłony PISIORY
 • artamator 2017-01-27 10:10:03
  Panie niedokształcony były ministrze z brytyjskim paszportem, jest pan hańbą dla Polski i niech się lepiej zajmie własną małżonką i jej paszkwilami na Polskę wraz z wyjaśnieniem jej uczestnictwa na zjazdach mafijnych międzynarodowych organizacji !!!!!
 • Teresa 2017-01-27 09:30:23
  Gratuluję, notatka z 2088 roku!!! Jak ją ściągnęli??REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA