REKLAMA

Radziwiłł: Samorządy powinny być współodpowiedzialne za służbę zdrowia

  • Autor: PAP/JS
  • 29 lutego 2016 08:31
Radziwiłł: Samorządy powinny być współodpowiedzialne za służbę zdrowia Resort planuje rozwiązania, zgodnie z którymi w przyszłości długi szpitali byłyby pokrywane z budżetu samorządów (fot. PTWP)

• Samorządy powinny być współodpowiedzialne za służbę zdrowia - ocenił w rozmowie z PAP minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
• Resort planuje rozwiązania, zgodnie z którymi w przyszłości długi szpitali byłyby pokrywane z budżetu samorządów.

W ostatnich dniach 2015 r. resort zdrowia przedstawił projekt założeń do ustawy o działalności leczniczej. Celem tej propozycji jest m.in. zatrzymanie komercjalizacji szpitali. Ministerstwo chce także, by w przypadku, gdy szpital sam nie może pokryć swojego długu, działania naprawcze podejmował podmiot tworzący, czyli najczęściej - jednostka samorządu terytorialnego.

Czytaj: Radziwiłł: Kształtowanie polityki zdrowotnej musi być oparte na dialogu

"Komercjalizacja - a zatem zmiana w spółki, a następnie prywatyzacja szpitali publicznych - to jest proces, który po prostu się nie sprawdził" - ocenił Radziwiłł. Zaznaczył, że rozwiązanie to nie sprawdziło się finansowo i zdejmowało z władzy publicznej odpowiedzialność za zapewnienie opieki zdrowotnej.

"Po to obywatele wybierają swoich marszałków, prezydentów, radnych, burmistrzów itd., żeby wykonywali w ich imieniu, z ich mandatem pewną misję publiczną. Misją publiczną niewątpliwie jest zapewnienie ludziom opieki zdrowotnej" - zaznaczył.

"Szpital musi w taki sposób gospodarować i organizować opiekę na swoim terenie, aby - z jednej strony, korzystając z publicznych środków pochodzących dzisiaj z Narodowego Funduszu Zdrowia, ale także korzystając ewentualnie ze środków którymi dysponuje sam - zapewnić opiekę zdrowotną na swoim terenie każdemu obywatelowi, który tego potrzebuje" - mówił Radziwiłł.

Ocenił, że komercjalizacja szpitali jest bezpiecznym rozwiązaniem dla samorządów, ale niekoniecznie dla obywateli. "To, co się obserwuje w tych szpitalach, to na pewno przejście z paradygmatu działania dla misji publicznej na działanie na rzecz wyniku finansowego" - powiedział.

Podkreślił, że samorządy powinny być współodpowiedzialne za służbę zdrowia. Przypomniał, że już teraz wiele samorządów dofinansowuje swoje szpitale, m.in. przeprowadzając remonty i kupując potrzebny sprzęt. Zaznaczył, że potrzebne jest systemowe rozwiązanie w tym zakresie.

MZ proponuje także, by wprowadzić przepisy umożliwiające jednostkom samorządu terytorialnego finansowanie świadczeń zdrowotnych przez ich kupowanie u "swoich" podmiotów leczniczych, czyli w SPZOZ-ach, dla których są podmiotem tworzącym, oraz w spółkach, w których mają większościowy udział.

Radziwiłł wyjaśnił, że celem tego rozwiązania jest zapewnienie samorządom możliwości dokupywania świadczeń w celu rozładowania kolejek, jeśli NFZ (ze względów finansowych) zapewni ich ograniczoną liczbę.

"Jeśli samorząd dysponuje środkami i chciałby dokupić, to dlaczego miałby tego nie zrobić? Niektórzy w samorządach boją się, że mieszkańcy zaczną się tego domagać. Słusznie, niech się domagają. Jeśli gdzieś są publiczne pieniądze, które można zużyć właśnie na taki cel, to trzeba to zrobić" - dodał minister.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Stefan Hiszpański 2016-02-29 12:00:52
    Szanowny Panie Ministrze .Proszę powiedzieć mnie dlaczego Jako ZASŁUŻONY HONOROWY DAWCA KRWI ZA WIĘKSZOŚĆ LEKUW -Nr.Leg.22.641-Wydan.21.02.1977r. Muszę płacić wysokie ceny. Chciałbym nadmienić że Odałem -107-litrów krwi
  • polityk prawicowy 2016-02-29 09:20:11
    Przecież samorządy to bardzo dobrze zorganizowana grupa przestępcza o czym świadczy największa w historii powojennej Polski afera gruntowa masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych w obrębach gmin na "B"budowlane(w związku z powyższym proceder jest podtrzymywany przez PiS gdzie,w obrębach gmin jest więcej działek budowlanych jak w obrębach Miast"czysta patologia". Gminy posiadają większe przychody z podatków od nieruchomości jak Miasta, nie dokładają środków finansowych za korzystanie z infrastruktury Miast) itd.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA