REKLAMA

Rafał Bochenek: Analizujemy, na ile propozycje prezydenta ws. SN i KRS są dla nas do przyjęcia

  • Autor: PAP/JS
  • 27 września 2017 22:22
Rafał Bochenek: Analizujemy, na ile propozycje prezydenta ws. SN i KRS są dla nas do przyjęcia "To jest dopiero pierwszy krok. Kolejnym krokiem będą zmiany w procedurach, związane chociażby z kognicją sądów" - powiedział Rafał Bochenek. (Rafał Bochenek, fot. KPRM/Flickr)

Trwają analizy, na ile propozycje zawarte w projektach prezydenta Andrzeja Dudy dot. KRS i SN są dla nas do przyjęcia, na ile spełniają nasze postulaty - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

"Oczywiście przyglądamy się tym projektom. Cały czas powtarzamy, że oczywiście reforma sprawiedliwości jest konieczna. Cieszymy się, że prezydent Andrzej Duda złożył swoje projekty ustaw. W tym momencie trwają analizy na ile są one dla nas do przyjęcia, na ile te regulacje, które są zaproponowane w tych projektach, spełniają nasze postulaty, o których od samego początku mówiliśmy" - powiedział Bochenek w TVN24.

Jak mówił, te postulaty są trzy: demokratyzacja wymiaru sprawiedliwości, powstanie Izby Dyscyplinarnej, jako "instrumentu egzekwowania odpowiedzialności wobec sędziów, którzy łamią przepisy prawa lub naruszają zasady etyczne" oraz dopuszczenie do najwyższych urzędów w wymiarze sprawiedliwości młodych, doświadczonych sędziów.

Zaznaczył, że wiele z tych elementów mieści się w projektach prezydenta. "Oczywiście są pewne kwestie, jak chociażby ta większość kwalifikowana 3/5 przy wyborze sędziów do KRS. Pytanie na ile to będzie skuteczne" - powiedział Bochenek. Przekonywał, że w obecnym Sejmie byłoby "ciężko" wybrać sędziów do KRS, gdyby głosowanie miało się odbywać właśnie w ten sposób. "Dlatego analizujemy rozwiązania, które zaproponował prezydent. Pojawiają się głosy, że mogą to być rozwiązania niekonstytucyjne, jeśli chodzi o ten drugi krok wyboru sędziów do KRS. Analizujemy tę sprawę i zobaczymy, jakie będą tego efekty" - mówił Bochenek.

Wyraził też nadzieję, że reforma sądownictwa będzie dogłębna. "Ryba psuje się od głowy, dlatego trzeba przede wszystkim dokonać zmian w tych instytucjach, które mają zasadniczy wpływ na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości" - podkreślił rzecznik rządu.

"To jest dopiero pierwszy krok. Kolejnym krokiem będą zmiany w procedurach, związane chociażby z kognicją sądów" - powiedział Bochenek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA