REKLAMA

Rafał Bochenek: Tuska po owocach poznacie, a te są mizerne

  • Autor: GP/PAP
  • 02 marca 2017 08:18
Rafał Bochenek: Tuska po owocach poznacie, a te są mizerne Donald Tusk kandyduje na szefa Rady Europejskiej z ramienia Europejskiej Partii Ludowej (EPP). (fot.:flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• W czwartek (2 marca) mocne słowa krytyki wobec Donalda Tuska popłynęły z ust Rafała Bochenka, rzecznika rządu.
• Przypominał on też, że obok kandydatury Tuska na szefa Rady Europejskiej są także inni politycy europejscy - np. prezydent Francji.
• - Potrzebujemy kogoś kto znajdzie receptę na to by UE była bliżej swoich obywateli - stwierdził Bochenek.
• Unia przygotowuje się do reformy, którą liderzy Wspólnoty chcą zacząć na jubileuszowym szczycie w Rzymie.

Sytuacja wokół polskiej polityki unijnej była osią rozmowy między Rafałem Bochenkiem  a dziennikarzem Polskiego Radia w czwartek (2 marca). Rzecznik rządu odnosił się do dwóch spraw - poparcia Polski dla Donalda Tuska i do ogłoszonych w środę (1 marca) propozycji reformy Unii.

- Francja, kiedyś wzór państwa proeuropejskiego, przykład jeśli chodziło o odbiór Unii,  dzisiaj już tym wzorem nie jest - mówił polityk, który odnosił się do rosnącej w siłę sceptycznej prawicy we Francji. - Podobnie jest w Hiszpanii i w Niemczech. To wynik złej polityki Unii, w tym też złej polityki Donalda Tuska i jego kolegów z brukselskich urzędów.

Tymi słowami Bochenek krytykował poczynania pierwszej kadencji Tuska na urzędzie szefa Rady Europejskiej. O tym, kto może zastąpić Tuska liderzy UE (sama Rada Europejska) może zdecydować już 9 marca.

Inni kandydaci

W Polsce wielką burzę medialną w pierwszych dniach marca wywołała informacja jakoby rząd w Warszawie proponował europejskim partnerom Jacka Saryusza-Wolskiego zamiast Donalda Tuska w wyścigu o stanowisko.

Rafał Bochenek, źródło: youtube.com

- Trudno spekulować o konkretnych nazwiskach. Pojawiają się różne  - stwierdził dopytywany o Saryusza-Wolskiego rzecznik rządu. Bochenek przyznał, że także o polskim eurodeputowanym się mówiło, ale nie tylko o nim. -  Mówi się o prezydencie Francji (Francois Hollande), czy byłej premier Danii.

Polska w tym plebiscycie ma poprzeć "osobę lepiej rozumiejącą problemy europejskie". Co sugeruje, że Bochenek przyrównuje następnego szefa Rady do Donalda Tuska. - Potrzebujemy kogoś kto znajdzie receptę na to by UE była bliżej swoich obywateli i chcielibyśmy by był to Polak.

Sondaż i krytyka Donalda Tuska

W przeciwieństwie do premier, czy też ministra spraw zagranicznych Bochenek jawnie skrytykował Donalda Tuska na antenie Polskiego Radia. - Często nie dostrzegałem zbieżności działania Tuska z polską racją stanu - powiedział polityk.

Czytaj też: Rządowa pomoc dla Syrii

Polacy są natomiast odmiennego zdania. Jak dowodził sondaż CBOS opublikowany w pierwszych dniach marca prawie połowa badanych (49 proc.) dobrze ocenia działalność Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej. Z kolei 32 proc. uważa jego rządy negatywnie. 19 proc. nie ma na ten temat zdania.

- Fakty są inne - bronił swojej kategorycznej oceny Bochenek. - Obserwuję jego działania i nie widzę synergii między jego działaniem i polskim rządem. Po owocach ich poznace, a te są mizerne - kończył polityk.

Kadencja Tuska zakończy się w maju, a czy zostanie wybrany na następną kadencję Rada Europejska zdecyduje, najprawdopodobniej na szczycie 9 marca.

Biała Księga dla UE

W środę (1 marca) lider Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przedstawił w Parlamencie Europejskim (PE) propozycje Komisji dotyczące reformy Unii. Wobec trudności na jakie natrafiła Wspólnota w latach 2014 do 2016 podniosły się głosy o konieczności zmian jej działania.

W propozycji Junckera są różne scenariusze w tym nawet większa federalizacja Unii, której polski rząd się jawnie sprzeciwia.

- Umocnienie pozycji państw członkowskich przez podnoszenie kompetencji parlamentów narodowych - mówił o tym jaka ma być linia zmian wedle wizji Warszawy Bochenek - a KE powinna być strażniczką traktatów - wyłożył.

Juncker o Unii

- Podczas rocznicowego szczytu UE w marcu w Rzymie otworzy się nowy rozdział w historii; będzie to moment narodzin UE 27 państw; Brexit nie zatrzyma UE - mówił w środę w PE Juncker, przedstawiając scenariusze przyszłej integracji europejskie.

Jean-Claude Juncker, wikimedia.org/CC

 

Czytaj też: Jak premier z kanclerzem, rozmowa telefoniczna Merkel-Szydło

Juncker zaprezentował europosłom pięć różnych wizji zmian w UE i ułożenia współpracy w gronie 27 państw bez Wielkiej Brytanii. Przewidują one zarówno rozluźnienie integracji, UE wielu prędkości, jak i federację. To wkład KE w przygotowania do 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich z 1957 r. Z tej okazji do włoskiej stolicy na specjalny szczyt 25 marca zjadą się unijni liderzy.

- To nie będzie tylko zwykła uroczystość rocznicowa. To będzie moment narodzin UE 27 państw. To będzie nowy rozdział naszej historii. Potrzebne są nowe odpowiedzi na pytania, które od dawna sobie zadajemy. Quo vadis Europo 27 państw? - mówił.

W jego ocenie nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie trudnej debaty o przyszłości UE 27 państw niż obecna chwila.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Stanisław 2017-03-02 18:33:39
    PiS bliżej obywateli; Dziennik Polski 1.10.2016 Rzecznik rządu zrezygnuje z mandatu radnego. Na sesjach bywał rzadko, ale 8800 zł diet dostał Kontrowersyjna sytuacja trwała od stycznia, kiedy Bochenek, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wielickiego, został twarzą rządu. Zapowiadał wtedy, że nie rezygnuje z pracy w samorządzie, ale w rzeczywistości mało kiedy docierał z Warszawy na sesje do Wieliczki. Od stycznia do września udało mu się to tylko dwukrotnie, nie brał też udziału w pracach komisji merytorycznych. Mimo to co miesiąc wpływała na jego konto dieta radnego. Były to kwoty od 400 do 2000 zł, w sumie w tym roku 8800 zł. Sytuacja zaczęła budzić w powiecie niesmak. Pojawiły się opinie, że Bochenek „marnuje mandat”. Nie brakowało też głosów, że należy odwołać go z funkcji radnego. Przed rokiem; Pan Rafał Bochenek jest wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Wielickiego, tego powiatu o którym było głośno w ostatnim roku nie tylko w prasie lokalnej; Dziennik Polski.17.01.15 Powiatowy skok na kasę DP.19.01.15 Dali sobie 170 tysięcy za harówkę bez tchu DP.19.01.15 Nie tylko odprawy i pieniądze za niewykorzystany urlop (wypowiedź Pana Bochenka) DP.20.01.15 Co władze PiS zrobią pazernemu staroście? DP.21.01.15 Pazerny starosta może stracić stanowisko DP.22.01.15 Starosta nie chce ale musi przeprosić DP.24.01.15 Waść, wstydu oszczędź DP.29.01.15 Opozycja chce odwołać wielickiego starostę Co prawda Pan Bochenek skrytykował praktyki stosowane w starostwie, niestety Pan Rafał Bochenek ani żaden z radnych PiS nie podpisali się pod wnioskiem o odwołanie starosty. Starosta Jacek Juszkiewicz honorowo nie złożył dymisji. Władze PiS nie odcięły się zdecydowanie od starosty wielickiego. PiS posiadający większość w Radzie Powiatu Wielickiego wybronił pazernego starostę.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA