REKLAMA

Rafał Grupiński przewodniczącym komisji edukacji. PiS zaskoczony, ale program chce realizować

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 17 listopada 2015 13:32
Rafał Grupiński przewodniczącym komisji edukacji. PiS zaskoczony, ale program chce realizować Przewodniczącym Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży został poseł PO Rafał Grupiński fot. mat. pras.

W skład Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży weszło 40 posłów. Jej przewodniczącym został poseł Rafał Grupiński z PO, zaś wiceprzewodniczącymi Marzena Machałek, Mirosława Stachowiak-Różecka, Kazimierz Moskal z PiS oraz Krystyna Szumilas z PO i Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Powołany podczas obrad sejmu skład Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży liczy 40 posłów. Wśród nich znaleźli się m.in. była minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska, była minister szkolnictwa wyższego Krystyna Szumilas oraz były minister zdrowia Marian Zembala.

Grupiński przewodniczącym

Dzisiaj, podczas pierwszego posiedzenia komisji, wybrano jej prezydium. – Wybór padł zgodnie z ustaleniami, według parytetów. Skład prezydium liczy sześć osób. Przewodniczącym został poseł Rafał Grupiński z Platformy Obywatelskiej –  informuje Kazimierz Moskal z PiS, którego wybrano na wiceprzewodniczącego komisji. Oprócz posła Grupińskiego i Moskala, w prezydium zasiądą posłanki PiS Marzena Machałek i Mirosława Stachowiak-Różecka, Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej oraz Krystyna Szumilas z PO.

Wyborem przewodniczącego zaskoczona jest posłanka Marzena Machałek. – Znam bardziej doświadczone osoby, jeśli chodzi o edukację – komentuje dla Parlamentarny.pl

Priorytet: obniżenie wieku szkolnego

Dzisiejsze posiedzenie komisji było krótkie i oprócz decyzji o wyborze prezydium, nie podnoszono żadnych innych kwestii. Wiadomo jednak, jakimi zagadnieniami komisja zajmie się w pierwszej kolejności.

– Na pewno będziemy pracować nad przywróceniem kompetencji kuratora oświaty: wpływ na opiniowanie sieci szkół, weto dla kuratora w sprawie likwidacji szkół, bo zostało to usunięte z zapisów ustawy w 2009 roku. Na pewno zajmiemy się odrzuceniem reformy w sprawie obniżenia wieku szkolnego. To są najważniejsze kwestie, które wiemy, że są w planach ministerstwa, w związku z tym komisja będzie najpewniej nad nimi pracowała. Co do szerszych informacji, poczekajmy na expose pani premier oraz na wypowiedzi pani minister edukacji – mówi posłanka PiS Marzena Machałek.

Różnorodność ma swoje plusy

W pracy komisji ma pomóc jej różnorodny skład osobowy. – Skład osobowy komisji jest bardzo ciekawy. Są przedstawiciele szkół, organów prowadzących, uczelni i reprezentujący w głównej mierze edukację, naukę, szkolnictwo wyższe, ale też służbę zdrowia. Skład komisji oceniam pozytywnie. Nie ma monopolu na to, jak ma funkcjonować oświata. Im więcej osób, które chcą coś wnieść do oświaty, tym lepiej. Przed nami ogromne zadania, usprawnienie systemu oświaty. Z nadzieją patrzę na to, że będzie to z korzyścią dla ucznia i młodego pokolenia – komentuje dla Parlamentarny.pl poseł Kazimierz Moskal.

Skład komisji pozytywnie ocenia także wiceprzewodnicząca komisji, posłanka Mirosława Stachowiak-Różecka.

– W komisji zasiada wielu doświadczonych pracowników edukacji i oświaty, więc sądzę, że będzie to komisja na bardzo dobrym poziomie – mówi dla Parlamentarny.pl.

40 osób pracuje nad edukacją

W skład Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży weszło łącznie 40 posłów. Posłowie PiS: Włodzimierz Bernacki, Joanna Borowiak, Lidia Burzyńska, Anna Cicholska, Zbigniew Dolata, Jarosław Krajewski, Andrzej Kryj, Jacek Kurzępa, Marzena Machałek, Iwona Michałek, Kazimierz Moskal, Aleksander Mrówczyński, Dariusz Piontkowski, Urszula Rusecka, Lech Sprawka, Mirosława Stachowiak-Różecka, Ewa Tomaszewska, Teresa Wargocka, Robert Warwas, Krystyna Wróblewska, Jerzy Żyżyński. Posłowie PO: Joanna Fabisiak, Kinga Gajewska, Rafał Grupiński, Elżbieta Gapińska, Joanna Kluzik-Rostkowska, Włodzimierz Nykiel, Katarzyna Osos, Danuta Pietraszewska, Jacek Protasiewicz, Krystyna Szumilas, Marian Zembala, Wojciech Ziemniak. Posłowie ruchu Kukiz’15: Józef Brynkus, Tomasz Jaskóła, Kornel Morawiecki, Paweł Skutecki, poseł PSL Krystian Jarubas oraz posłowie Nowoczesnej: Katarzyna Lubnauer i Joanna Schmidt.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA