REKLAMA

Rafał Trzaskowski: Nowy prezydent Francji będzie wyzwaniem dla rządu PiS

  • Autor: PAP/AT
  • 08 maja 2017 08:40
Rafał Trzaskowski: Nowy prezydent Francji będzie wyzwaniem dla rządu PiS Emmanuel Macron (fot.wikimedia/flickr/Paralacre)

Wybór Emmanuela Macrona na prezydenta Francji będzie wyzwaniem zwłaszcza dla rządu Prawa i Sprawiedliwości - ocenił Rafał Trzaskowski (PO).

• Emmanuel Macron został nowym prezydentem Francji.

• Rafał Trzaskowski (PO) zaznaczył, że wynik francuskich wyborów to "zdecydowanie dobre wiadomości dla Polski i Europy".

• Jednocześnie dodał, że będzie to wyzwanie "zwłaszcza dla rządu Prawa i Sprawiedliwości".

Zwycięzca II tury wyborów prezydenckich Emmanuel Macron uzyskał 63,10 proc. oddanych głosów, podczas gdy jego rywalka Marine Le Pen zdobyła 36,9 proc. oddanych głosów - wynika z danych opublikowanych w niedzielę późnym wieczorem przez MSW Francji po podliczeniu 74 proc. głosów.

Według Trzaskowskiego, zwycięstwo Macrona to "zdecydowanie dobre wiadomości dla Polski i dla Europy".

Jednocześnie dodał, że będzie to wyzwanie "zwłaszcza dla rządu Prawa i Sprawiedliwości". "Emmanuel Macron jest człowiekiem, który wspiera ściślejszą współpracę w Unii Europejskiej, mówi o tym, że te państwa, które chcą się ściślej integrować, powinny szybko iść do przodu" - argumentował Trzaskowski, który był gościem TVN24. Jak zauważył nowy prezydent Francji "nie jest jakoś specjalnie pozytywnie nastawiony do rządów PiS-u".

Dopytywany czy wybór Macrona stwarza szanse na nowe otwarcie w relacjach polsko-francuskich, Trzaskowski odparł, że Polska musiałaby wyjść z propozycją w jakich obszarach w UE chce z Francja ściślej współpracować.

Czytaj też: Premier Beata Szydło zaprosiła nowego prezydenta Francji do Polski

"Do tego, żeby robić nowe otwarcie trzeba mieć pomysł jak te relacje mają wyglądać, czyli musiałaby być dla Francuzów pewna propozycja w jakich obszarach w Unii Europejskiej chcemy z Francją ściślej współpracować" - zaznaczył poseł PO.

"Na razie we wszystkich ważnych obszarach rząd PiS odwraca się plecami od Europy i od Francji. Nie widzę żadnego obszaru w polityce europejskiej, w którym rząd Prawa i Sprawiedliwości wychodziłby z jakąś pozytywną propozycją. Dlatego trudno mi sobie wyobrazić, na czym miałoby polegać to nowe otwarcie" - powiedział Trzaskowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA