REKLAMA

Rafalska: Apeluję do samorządów, aby sprawnie wydawały decyzje i wypłacały świadczenia 500 plus

  • Autor: PAP/JS
  • 13 czerwca 2016 11:03
Rafalska: Apeluję do samorządów, aby sprawnie wydawały decyzje i wypłacały świadczenia 500 plus Łączny koszt obsługi programu w 2016 roku to 330 mln zł (fot. MRPiPS/twitter)

Na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister Elżbieta Rafalska zaapelowała do samorządów, aby sprawnie wydawały decyzje i wypłacały świadczenia w ramach programu 500 plus.

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazała, że to, iż samorządy mają trzy miesiące na wydanie decyzji, nie znaczy, że nie mogą, i nie powinny robić tego wcześniej.

Rafalska powiedziała, że wiele rodzin wyraża niepokój, iż nie mogą realizować planów wakacyjnych w związku z tym, że - zgodnie z informacjami, jakie do nich docierają - wypłaty nastąpią dopiero w ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku.

"Apeluję do samorządów, żeby usprawniły proces wydawania decyzji i przyspieszyły również płatności. Nie ma żadnych powodów i żadnych przyczyn po stronie rządowej, żeby opóźniać opłaty, jeśli są wydane decyzje" - powiedziała, dodając, że trzeba też przyspieszyć wydawanie decyzji.

W ocenie Rafalskiej w pierwszym etapie przyjmowania wniosków samorządy wykazały się dużą sprawnością. "Istotne było udrożnienie kanału elektronicznego składania wniosków" - dodała.

Jak mówiła, obecnie samorządy są na trudniejszym etapie - wydawania decyzji i przepracowania wniosków. "Tu wychodzi sprawność organizacyjna, umiejętność poradzenia sobie z obsługą tych wniosków" - oceniła.

Podczas spotkania prasowego minister poinformowała, że, bazując na danych na koniec maja, wydano prawie 1,6 mln decyzji dotyczących przyznania świadczenia 500 plus, wypłacono 4,5 mln świadczeń. Do polskich rodzin trafiło 2,23 mld zł.

Z programu korzystają też rodziny zastępcze. Złożyły 45 tys. wniosków, wypłacono im już kwotę w wysokości 41 mln zł.

Łączny koszt obsługi programu w 2016 roku to 330 mln zł. - Dotychczas samorządom na obsługę programu przekazano 110 mln zł - poinformowała Rafalska.

 Najwięcej wydanych decyzji ws. 500 plus w woj. świętokrzyskim

Minister poinformowała, że województwem, w którym wydano najwięcej decyzji o przyznaniu świadczenia 500 plus, jest woj. świętokrzyskie (ponad 77 proc.).

Kolejnymi województwami, które mają największy odsetek wydanych decyzji w stosunku do złożonych wniosków - ponad 70 proc. - są: lubuskie, zachodniopomorskie, podlaskie, lubelskie i opolskie, wg danych na koniec maja.

Na końcu tego rankingu są województwa: śląskie (57 proc.), małopolskie (58 proc.), mazowieckie i dolnośląskie (po 60 proc.).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA