REKLAMA

Rafalska: Prezydent troszczy się o wdrożenie ustawy 500 plus

  • Autor: PAP/JS
  • 25 kwietnia 2016 15:09
Rafalska: Prezydent troszczy się o wdrożenie ustawy 500 plus "Wszystkie sytuacje, w których doskonalimy i chcemy poprawić ten program, są dobrymi rozwiązaniami" - podkreśliła w poniedziałek Rafalska (fot.mpips.gov.pl)

• Prezydent Andrzej Duda troszczy się o wdrożenie ustawy 500 plus i tak odbieramy propozycję zmian w niej - powiedziała dziennikarzom minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
• Prezydent chce, by świadczenie wychowawcze nie powodowało obniżenia alimentów.

Prezydent Andrzej Duda poinformował PAP w piątek (22 kwietnia), że skierował do Sejmu projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która spowoduje, że świadczenie z programu "Rodzina 500 plus" nie będzie obniżać wysokości świadczeń alimentacyjnych. "Absurdem" nazwał sytuację, kiedy alimenty mogą zostać obniżone z powodu otrzymywania 500 zł na dziecko.

W prezydenckim projekcie proponuje się zmianę artykułu regulującego kwestię wpływu świadczeń z programu 500 plus na istnienie i zakres obowiązku alimentacyjnego. "Zmiana polega na wyraźnym wskazaniu, że świadczenie wychowawcze oraz będący jego odpowiednikiem dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego, nie wpływają na zakres obowiązku alimentacyjnego" - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Czytaj też: Witek zapewnia: Nie ma żadnych niedociągnięć w programie 500 plus

Jak wskazują jego autorzy, pozwoli to na uniknięcie ewentualnych rozbieżności w orzecznictwie sądów rodzinnych oraz zapewni stosowanie przepisów ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (wprowadziła ona program "Rodzina 500 plus") zgodnie z intencjami ustawodawców.

"Wszystkie sytuacje, w których doskonalimy i chcemy poprawić ten program, są dobrymi rozwiązaniami" - podkreśliła w poniedziałek Rafalska, pytana przez PAP o propozycję prezydenta. "Pan prezydent troszczy się o wdrożenie tej ustawy i tak odbieramy tę propozycję" - dodała.

Zaznaczyła, że sam resort stale monitoruje, jak program wchodzi w życie. "Ciągle też jesteśmy na etapie monitorowania tych wszystkich zmian i sprawdzania tej ustawy w życiu" - zaznaczyła szefowa MRPiPS.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA