REKLAMA

Referendum we Francji: Konserwatysta Fillon? Magierowski: W polityce nic nie jest czarno-białe

 • Autor: GP
 • 29 listopada 2016 08:51
Referendum we Francji: Konserwatysta Fillon? Magierowski: W polityce nic nie jest czarno-białe Magierowski: Fillon prawdopodobnie zmierzy się z szefową frontu narodowego (Marine Le Pen). (fot.:youtube.com)

• We Francji siły prawicowe zdecydowały się powierzyć start w wyborach prezydenckich François Fillonowi, byłemu premierowi tego kraju.
• W ocenie Marka Magierowskiego, taki wybór to dobry prognostyk na przyszłość.
• W komentarzu do sytuacji międzynarodowej Magierowski podkreślił, że o ile Fillon, czy premier Włoch Mateo Renzi są postrzegani jako sojusznicy Putina, to nadal obowiązują sankcje nałożone na Moskwę.
• Niedzielne referendum we Włoszech może przemodelować scenę polityczną.

Minister w kancelarii prezydenta Marek Magierowski skomentował sytuację polityczną w Europie. Polityk nie był zaskoczony ostatnim triumfem na francuskiej prawicy François Fillona, ale osadził jego sukces w szerszym kontekście. Fillon wygrał prawybory, które pozwolą mu startować w elekcji prezydenckiej w Piątej Republice.

- Nigdy (polityczny) obraz nie jest czarno-biały - mówił na antenie Polskiego Radia urzędnik prezydenta Andrzeja Dudy. Wywiad wyemitowano 29 listopada.

- We Francji i w innych krajach jest podobnie - kontynuował diagnozę polityki europejskiej Magierowski. - Fillon prawdopodobnie zmierzy się z szefową frontu narodowego (Marine Le Pen), bo François Holland nie będzie wybrany. Niepokoją na pewno komentarze Fillona - wypowiadał się ciepło o Putinie - ale z drugiej strony jest konserwatystą. Co dla polskiego rządu będzie łatwiejsze.

 

Magierowski przypomniał też, jak była postrzegana polityka Angeli Merkel w Niemczech. Kanclerz była przez pewne kręgi widziana jako sprzymierzeniec Putina, co zweryfikowała późniejsza polityka RFN.

François Fillon, premier Republiki Francuskiej w latach 2007 do 2012, źródło: wikipedia.org/CC

Niedzielna próba w Rzymie

Jednak to nie ostatnia zmiana, która może czekać stary kontynent. Magierowski przypomniał, że Włochy w niedzielę (4 grudnia) będą w referendum decydować o kluczowej ustrojowej kwestii. Pytania zadane Włochom przez Matteo Renziego dotyczą składu i uprawnień włoskiego Senatu, który ma on zostać zmniejszony, a jego kompetencje ograniczone.

- Tam też mogą dojść do głosu politycy przychylni Rosji - powiedział Magierowski. Dodając, że wynik może kosztować premiera Włoch upadek jego gabinetu, a nawet przedwczesne wybory.

- Niestety tak wygląda Europa - konstatował polski polityk. - Musimy dbać o to, by sankcje na Rosję były utrzymane - dodawał i podkreślił, że mimo omawianych zmian nadal nikt nie zaproponował, by znieść ograniczenia ekonomiczne naniesione na Moskwę.

Rosja jest pod naciskiem ekonomicznym krajów zachodnich, od kiedy w 2014 roku zaanektowała Krym. Tą decyzją Władimir Putin zantagonizował stolice zachodniego świata a działaniami w późniejszych latach (Dombas i Syria) tylko dał zachodnim politykom kolejne argumenty, by podtrzymywać sankcje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA