REKLAMA

Referendum we Francji: Konserwatysta Fillon? Magierowski: W polityce nic nie jest czarno-białe

  • Autor: GP
  • 29 listopada 2016 08:51
Referendum we Francji: Konserwatysta Fillon? Magierowski: W polityce nic nie jest czarno-białe Magierowski: Fillon prawdopodobnie zmierzy się z szefową frontu narodowego (Marine Le Pen). (fot.:youtube.com)

• We Francji siły prawicowe zdecydowały się powierzyć start w wyborach prezydenckich François Fillonowi, byłemu premierowi tego kraju.
• W ocenie Marka Magierowskiego, taki wybór to dobry prognostyk na przyszłość.
• W komentarzu do sytuacji międzynarodowej Magierowski podkreślił, że o ile Fillon, czy premier Włoch Mateo Renzi są postrzegani jako sojusznicy Putina, to nadal obowiązują sankcje nałożone na Moskwę.
• Niedzielne referendum we Włoszech może przemodelować scenę polityczną.

Minister w kancelarii prezydenta Marek Magierowski skomentował sytuację polityczną w Europie. Polityk nie był zaskoczony ostatnim triumfem na francuskiej prawicy François Fillona, ale osadził jego sukces w szerszym kontekście. Fillon wygrał prawybory, które pozwolą mu startować w elekcji prezydenckiej w Piątej Republice.

- Nigdy (polityczny) obraz nie jest czarno-biały - mówił na antenie Polskiego Radia urzędnik prezydenta Andrzeja Dudy. Wywiad wyemitowano 29 listopada.

- We Francji i w innych krajach jest podobnie - kontynuował diagnozę polityki europejskiej Magierowski. - Fillon prawdopodobnie zmierzy się z szefową frontu narodowego (Marine Le Pen), bo François Holland nie będzie wybrany. Niepokoją na pewno komentarze Fillona - wypowiadał się ciepło o Putinie - ale z drugiej strony jest konserwatystą. Co dla polskiego rządu będzie łatwiejsze.

 

Magierowski przypomniał też, jak była postrzegana polityka Angeli Merkel w Niemczech. Kanclerz była przez pewne kręgi widziana jako sprzymierzeniec Putina, co zweryfikowała późniejsza polityka RFN.

François Fillon, premier Republiki Francuskiej w latach 2007 do 2012, źródło: wikipedia.org/CC

Niedzielna próba w Rzymie

Jednak to nie ostatnia zmiana, która może czekać stary kontynent. Magierowski przypomniał, że Włochy w niedzielę (4 grudnia) będą w referendum decydować o kluczowej ustrojowej kwestii. Pytania zadane Włochom przez Matteo Renziego dotyczą składu i uprawnień włoskiego Senatu, który ma on zostać zmniejszony, a jego kompetencje ograniczone.

- Tam też mogą dojść do głosu politycy przychylni Rosji - powiedział Magierowski. Dodając, że wynik może kosztować premiera Włoch upadek jego gabinetu, a nawet przedwczesne wybory.

- Niestety tak wygląda Europa - konstatował polski polityk. - Musimy dbać o to, by sankcje na Rosję były utrzymane - dodawał i podkreślił, że mimo omawianych zmian nadal nikt nie zaproponował, by znieść ograniczenia ekonomiczne naniesione na Moskwę.

Rosja jest pod naciskiem ekonomicznym krajów zachodnich, od kiedy w 2014 roku zaanektowała Krym. Tą decyzją Władimir Putin zantagonizował stolice zachodniego świata a działaniami w późniejszych latach (Dombas i Syria) tylko dał zachodnim politykom kolejne argumenty, by podtrzymywać sankcje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA