REKLAMA

Rekonstrukcja rządu, Andrzej Zybertowicz: Beata Szydło będzie mogła ponownie stanąć na czele rządu

  • Autor: PAP/AT
  • 15 stycznia 2018 08:00
Rekonstrukcja rządu, Andrzej Zybertowicz: Beata Szydło będzie mogła ponownie stanąć na czele rządu Potrzebna była świeża krew, zanim pojawi się zmęczenie pani premier - powiedział doradca prezydenta(Andrzej Zybertowicz, fot. prezydent.pl)

Przesunięcie pani premier Beaty Szydło do zadań z mniej frontalnym ostrzałem w momencie, gdy miała najlepsze notowania, to było pociągnięcie celne - mówi doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz pytany ocenę wymiany na stanowisku premiera rządu Beaty Szydło na Mateusza Morawieckiego.

Zybertowicz, został zapytany przez tygodnik "Wprost" o ocenę zamiany na stanowisku premiera Beaty Szydło na Mateusza Morawieckiego.

"Nie wykluczam, że ten ruch został wykonany w najlepszym momencie. Że potrzebna była świeża krew, zanim pojawi się zmęczenie pani premier, poddanej przecież niebywałym obciążeniom. Przesunięcie pani premier do zadań z mniej frontalnym ostrzałem w momencie, gdy miała najlepsze notowania, to było pociągnięcie celne. Jeżeli dobra zmiana będzie zdolna do trwałego rządzenia Polską, to nie wykluczam, że pani premier będzie mogła ponownie stanąć na czele rządu w kolejnym cyklu rozwojowym" - mówi Zybertowicz w rozmowie z tygodnikiem.

Prof. Zybertowicz został także zapytany o prezydenta Andrzeja Dudę, o to, że opozycja oskarżyła go o grę wokół sądów, a wyborcy PiS o zdradę i zawłaszczenie kompetencji ministra sprawiedliwości.

Czytaj też: Jest nowy rząd i nowe ministerstwa. Poznajcie ministrów

"Zarzut o zawłaszczanie przez prezydenta kompetencji ministra sprawiedliwości jest nieporozumieniem. Pewne uprawnienia faktycznie przeszły na prezydenta, ale minister sprawiedliwości posiada instrumenty do ograniczonego, ale stałego oddziaływania na wymiar sprawiedliwości. Prezydent co najwyżej jednorazowo może mieć coś do powiedzenia przy obsadzie Sądu Najwyższego" - zaznaczył profesor.

"Gdy pojawiły się pierwsze informacje o niespójności w obozie dobrej zmiany, związane z jednej strony z różnicą zdań, co do kierunku reformy sił zbrojnych, a z drugiej weta prezydenta do ustaw sądowych, obawiałem się, że obóz rządzący przez wewnętrzne spory wchodzi w spiralę śmierci. Tymczasem wyborcy najwyraźniej uznali, że skoro nie ma, o czym rozmawiać z opozycją totalną, która na dodatek zachowuje się nieodpowiedzialnie na arenie międzynarodowej, to dobrze, że przynajmniej prezydent odgrywa rolę ośrodka korygującego błędy rządzących" - stwierdził Andrzej Zybertowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA