REKLAMA

Rekonstrukcja rządu, Katarzyna Lubnauer: Mateusz Morawiecki to ostatnia deska ratunku dla PiS

 • Autor: PAP/AT
 • 05 grudnia 2017 09:52
Rekonstrukcja rządu, Katarzyna Lubnauer: Mateusz Morawiecki to ostatnia deska ratunku dla PiS Mateusz Morawiecki bardzo szybko zużyje się na funkcji premiera - uważa Lubnauer (Katarzyna Lubnauer, fot.Łukasz Kamiński/materiały prasowe)

PiS musi mieć bardzo krótką ławkę, albo mizerię kadrową, jeżeli decyduje się już w tej chwili na Mateusza Morawieckiego jako premiera. Morawiecki nie ma zaplecza politycznego i będzie się słabo kojarzył wyborcom PiS w kwestii zaufania - powiedziała szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

• Myślę, że Rafał Trzaskowski będzie elementem porozumienia z PO - powiedziała Lubnauer.

• Natomiast uważam, że wybrano bardzo ryzykowne rozwiązanie dla Warszawy - zaznaczyła.

• Pytana o rekonstrukcję rządu oceniła, że Mateusz Morawiecki to ostatnia deska ratunku dla PiS, dlatego, że to nie jest premier, który ma szansę być premierem elektoratu PiS.

We wtorek (5 grudnia) w Sejmie rozpoczęło się spotkanie nowej szefowej Nowoczesnej Katarzyny Lubnauer oraz lidera PO Grzegorza Schetyny. Politycy rozmawiać będą m.in. na temat porozumieniu opozycji przed wyborami samorządowymi.

Lubnauer, która pod koniec października została wybrana nową przewodniczącą Nowoczesnej, zapowiedziała wówczas, że ma zamiar spotkać się z liderami wszystkich ugrupowań opozycyjnych. W czwartek spotkała się z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

W poniedziałek (4 grudnia) przewodniczący Platformy poinformował, że rozmowa z Lubnauer będzie dotyczyła m.in. wspólnego spojrzenia na "fundamenty". "Różnimy się, jesteśmy w różnych partiach, mamy różne poglądy w różnych sprawach, ale co do takiego fundamentu, spojrzenia na zagrożenia dla demokracji, ograniczenie wolności, praw obywatelskich, obrony samorządu - tu jestem przekonany, że będziemy mówili jednym głosem" - zadeklarował.

Czytaj też: Co z duetem Trzaskowski-Rabiej?

Lubnauer pytana we wtorek w TVN24 o wystawienie wspólnego kandydata na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego (PO) powiedziała: "Myślę, że Rafał Trzaskowski będzie elementem naszego porozumienia, natomiast uważam, że wybrano bardzo ryzykowne rozwiązanie dla Warszawy".

Jak dodała, z kandydaturą Rafała Trzaskowskiego jest taki problem, że "w pewnym stopniu to już się stał akt polityczny, w związku z czym trudno udawać, że nie ma tej kandydatury". Jednocześnie podkreśliła, że poniedziałkowa rozprawa komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji pokazała, dlaczego ta kandydatura "jest problemem".

Jej zdaniem kandydat na prezydenta Warszawy powinien dawać "100 proc. pewności, że po wyborach nie będzie rządził PiS, tylko obecna opozycja". "Dla mnie takim kandydatem mógłby być kandydat wystawiony wspólnie przez PO i Nowoczesną, ale jednak z grona Nowoczesnej" - podkreśliła Lubnauer.

"Jesteśmy w sytuacji, w której ludzie wszystko, co się dzieje w opozycji traktują, jako takie gadanie, gadanie, gadanie. Natomiast oni chcą mieć efekty w postaci możliwości zatrzymania PiS, czyli szerokiej koalicji" - oceniła przewodnicząca Nowoczesnej.

Lubnauer była też pytana o rekonstrukcję rządu i wtorkowy wpis Beaty Szydło na Twitterze. Szefowa rządu napisała: "bez względu na wszystko najważniejsza jest Polska. Dbająca o rodzinę i wartości, bezpieczna. Wyrosła na fundamencie chrześcijańskim, tolerancyjna i otwarta. Nowoczesna i ambitna. To mój kraj. Przykład dla Europy i świata. Tacy jesteśmy Polacy".

Kilka godzin wcześniej media poinformowały o planowanej rekonstrukcji w rządzie; RMF FM i "Rzeczpospolita" spekulowały, że na stanowisku premiera zastąpi ją obecny wicepremier Mateusz Morawiecki.

Szefowa Nowoczesnej oceniła, że "Morawiecki to ostatnia deska ratunku dla PiS, dlatego, że to nie jest premier, który ma szansę być premierem elektoratu PiS". "On się bardzo szybko zużyje na tej funkcji" - dodała.

"Muszą mieć bardzo krótką ławkę, albo mizerię kadrową, jeżeli decydują się już w tej chwili na Morawieckiego jako premiera" - zaznaczyła Lubnauer. Jej zdaniem Morawiecki "nie ma zaplecza politycznego" i "będzie się słabo kojarzył wyborcom PiS" w kwestii zaufania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Zdzisław Owsianka Kraków 2017-12-05 15:04:50
  Do Sałatka kartofel pisuar: (...) Cię (...) tak samo jak tą pierdolnięta Labnauer !
 • Sałatka kartofel pisuar 2017-12-05 11:27:32
  Od planktonu was pisuary wyzywali, to teraz zróbcie im sałatkę z mózgów w nagrodę. HAHA :)
 • wróżka 2017-12-05 10:52:59
  Nie ma już desek ratunku!!!!, ten Pan nic nie zmieni !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA