REKLAMA

Rekonstrukcja rządu, Kukiz'15: Będziemy bardzo uważnie patrzeć na ręce nowym ministrom

  • Autor: PAP/JS
  • 09 stycznia 2018 16:36
Rekonstrukcja rządu, Kukiz'15: Będziemy bardzo uważnie patrzeć na ręce nowym ministrom Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, odnosząc się do zmian w MSWiA, zaznaczył, że ważną informacją będzie to, "kto zostanie wiceministrem od tzw. mundurówki" (fot. twitter.com/Kukiz15)

Będziemy bardzo uważnie patrzeć na ręce nowym ministrom i walczyć o realizację naszego programu - powiedział wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Wyraził nadzieję, że zmiany w rządzie doprowadzą do spokojnej i merytorycznej pracy na rzecz obywateli.

  • Tyszka odniósł się personalnie do kilku zmian w rządzie - choć jak podkreślił - klubu Kukiz'15 "nie interesują personalia".
  • Paweł Kukiz dobrze ocenił pracę nowego szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, jako wicemarszałka Sejmu.
  • "Pan Brudziński (podczas obrad) zachowywał zimną krew takiego dosyć też wesołego rekina" - zaznaczył.

Podczas wtorkowej (9 stycznia) uroczystości na nowego ministra finansów powołana została Teresa Czerwińska, a ministrem inwestycji i rozwoju został Jerzy Kwieciński. Dotychczas resortami finansów i rozwoju kierował Mateusz Morawiecki. Prezydent Andrzej Duda powołał też Jadwigę Emilewicz na ministra przedsiębiorczości i technologii, Jacka Czaputowicza na szefa MSZ, a Łukasza Szumowskiego na ministra zdrowia.

Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, odnosząc się do zmian w MSWiA, zaznaczył, że ważną informacją będzie to, "kto zostanie wiceministrem od tzw. mundurówki". "Jeżeli na tym stanowisku pozostanie Jarosław Zieliński, to właściwie żadna wymiana Mariusza Błaszczaka na Joachima Brudzińskiego nie miała by sensu" - stwierdził lider Kukiz'15.

Kukiz dobrze ocenił pracę nowego szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, jako wicemarszałka Sejmu. "Pan Brudziński (podczas obrad) zachowywał zimną krew takiego dosyć też wesołego rekina" - zaznaczył.

Tyszka powiedział, że "bardzo się cieszy, iż rekonstrukcja już nastąpiła". "Od pół roku mieliśmy do czynienia z sytuacją antypaństwową, w której ministrowie nie mogli normalnie pracować, a nasi partnerzy zagraniczni nie do końca wiedzieli z kim mogą rozmawiać" - powiedział Tyszka.

Podkreślił, że Kukiz'15 oczekuje od rządu spokojnej i merytorycznej pracy na rzecz obywateli. "Mamy nadzieję, że te zmiany do tego doprowadzą. Będziemy bardzo uważnie patrzeć na ręce nowym ministrom i walczyć o realizację naszego programu" - mówił wicemarszałek Sejmu.

W jego ocenie, to "dobrze, że został rozwiązany konflikt między ministrem obrony narodowej a prezydentem". "To była sytuacja kuriozalna na skalę światową, grożąca bezpieczeństwu Polaków" - podkreślił.

Tyszka odniósł się personalnie do kilku zmian w rządzie - choć jak podkreślił - klubu Kukiz'15 "nie interesują personalia". "Jeżeli chodzi o nową minister finansów, to my oczekujemy realizacji dwóch obietnic Prawa i Sprawiedliwości, czyli podniesienia najniższej w Europie kwoty wolnej od podatku i obniżenia VAT-u, który uderza w najbiedniejszych, z 23 do 22 proc., to miało się stać już dwa lata temu" - zaznaczył Tyszka.

Z kolei od nowej minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz, klub Kukiz'15 - mówił Tyszka - oczekuje wprowadzenia programu mikro ZUS-u dla drobnych przedsiębiorców. "To jest jedna z najistotniejszych spraw w Polsce" - przekonywał.

Tyszka odniósł się również do powołania Łukasza Szumowskiego na stanowisko ministra zdrowia. "Cieszymy się, że jest szansa na nowe otwarcie, jeżeli chodzi o politykę zdrowotną. My postulujemy od dawna, żeby szukać ponadpartyjnego porozumienia pod auspicjami pana prezydenta. Liczymy na to, że nowy minister zdrowia będzie na to otwarty, dlatego, że sytuacja w systemie ochrony zdrowia jest tragiczna" - ocenił.

Tyszka wskazał też, że wielkie zadania stoją przed nowym ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem. "Dlatego, że musi w najbliższym czasie znaleźć pięciu sojuszników w Europie, żeby powstrzymać sankcje, które nam grożą na mocy artykułu 7. My jako ugrupowanie propaństwowe, trzymamy kciuki, dlatego, że inaczej to się może po prostu odbić na kieszeniach obywateli" - podkreślił poseł Kukiz'15.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA