REKLAMA

Rekonstrukcja rządu: Nowym premierem jednak Jarosław Kaczyński?

  • Autor: PAP/AT
  • 06 grudnia 2017 11:15
Rekonstrukcja rządu: Nowym premierem jednak Jarosław Kaczyński? Jarosław Kaczyński naturalnym kandydatem na premiera - powiedział Adam Lipiński (Jarosław Kaczyński, fot.premier.gov.pl)

Jeśli prezes Jarosław Kaczyński się nie zdecyduje, to najlepszym kandydatem na premiera jest Mateusz Morawiecki -  wiceprezes PiS Adam Lipiński.

• Naturalnym kandydatem na premiera jest prezes Jarosław Kaczyński - powiedział Lipiński.

• Wicemarszałek Senatu Adam Bielan pytany o te słowa ocenił, że Lipiński jest "bardzo dobrze poinformowanym politykiem PiS".

• Komentując rekonstrukcję rządu powiedział zmiany nastąpią jesienią, a jesień kończy się w trzeciej dekadzie grudnia

W poniedziałek (4 grudnia) lider PiS Jarosław Kaczyński spotkał się m.in z szefami okręgów partii i szefami wojewódzkich zespołów samorządowych. Według informacji rozmawiano o przygotowaniach do wyborów samorządowych oraz "spodziewanej w grudniu" rekonstrukcji rządu. Według doniesień medialnych Beatę Szydło na stanowisku premiera ma zastąpić wicepremier Mateusz Morawiecki.

Lipiński powiedział dziennikarzom w Sejmie, że ma nadzieję, że rekonstrukcja zostanie przeprowadzona jeszcze przed świętami, bo - jak wskazywał - nie ma "sensu przedłużać stanu pewnego zawieszenia".

"Naturalnym kandydatem (na premiera) jest prezes Jarosław Kaczyński, natomiast jakby prezes się nie zdecydował, to najlepszym kandydatem jest Mateusz Morawiecki" - oświadczył wiceszef PiS.

Chwilę później, wicemarszałek Senatu Adam Bielan pytany o te słowa ocenił, że Lipiński jest "bardzo dobrze poinformowanym politykiem PiS".

Wiceprezes PiS wyraził nadzieję, że rekonstrukcja zostanie przeprowadzona jeszcze przed świętami (Adam Lipiński, fot. adamlipinski.pl)

Także on zapowiedział, że decyzje dotyczące rekonstrukcji zostaną ogłoszone jeszcze w tym miesiącu. "Nic się nie przedłuża, mówiliśmy, że zmiany nastąpią jesienią, a jesień kończy się w trzeciej dekadzie grudnia" - mówił.

Bielan, pytany, jak ocenia "grillowanie" premier Szydło w związku z tym, że pojawiła się informacja o tym, iż może ją zastąpić Morawiecki, ocenił, że "pani premier udowodniła, że ma bardzo dobrą konstrukcję psychiczną i twardy charakter". Dodał, że szefowa rządu jest "bardzo dobrze poinformowana" w sprawie rekonstrukcji.

Czytaj też: Jarosław Kaczyński na premiera teraz albo nigdy

Marszałek senior Kornel Morawiecki, ojciec Mateusza Morawieckiego, powiedział, że nie wie, czy zapadła już decyzja ws. zmiany na stanowisku premiera. Dodał, że Mateusz Morawiecki "na pewno byłby dobrym premierem".

Dokonanie zmian w rządzie premier Beata Szydło zapowiedziała pod koniec października; nie podała kto ma z niego odejść, ani kim będą nowi ministrowie. Jak wówczas mówiła, decyzje w tej sprawie omawia z prezesem PiS. Rzecznik rządu Rafał Bochenek zapowiedział później, że rekonstrukcja Rady Ministrów będzie miała charakter strukturalny.

Szef PiS Jarosław Kaczyński mówił w połowie listopada, że rekonstrukcja rządu pewnie będzie troszkę odłożona w czasie, bo premier zaproponowała interesujące zmiany strukturalne. Według Kaczyńskiego, "ostateczne decyzje, co do personaliów" będą "podjęte w ciągu stosunkowo niedługiego czasu, ale pewnie dowiemy się o nich w grudniu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wdzivny 2017-12-07 18:45:22
    Szefem powinien być prezes Kaczyński, bo to nieładnie aby za jego decyzje odpowiadał kto inny.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA