REKLAMA

Reprywatyzacja: PO zainteresowana projektem Kukiz'15

  • Autor: PAP/JS
  • 13 września 2016 19:46
Reprywatyzacja: PO zainteresowana projektem Kukiz'15 Szef PO Grzegorz Schetyna wyraził zainteresowanie projektem Kukiz'15 ws. powołania komisji śledczej ds. reprywatyzacji (fot. PO/twitter)

• Szef PO Grzegorz Schetyna wyraził zainteresowanie projektem Kukiz'15 ws. powołania komisji śledczej ds. reprywatyzacji.
• Zapowiedział, że PO zapozna się z projektem, jego uzasadnieniem i na pewno będzie rozmawiać na temat ewentualnego poparcia dla niego .

Komisja śledcza miałaby zbadać działania organów państwa i instytucji publicznych oraz samorządowych w procesach reprywatyzacji w latach 1989-2016 w Polsce. Paweł Kukiz poinformował, że jego klub rozpoczął zbieranie podpisów pod projektem uchwały Sejmu o powołaniu komisji śledczej i będzie w tej sprawie zabiegał o poparcie wszystkich opcji politycznych.

- Wszystko, co może wyjaśnić tę kwestię, pokazać ten skomplikowany materiał rzeczy i spraw od 1990 roku, ma sens. Wydaje nam się, że trzeba właśnie to w taki otwarty sposób zobaczyć, ile narosło nieporozumień, problemów, zaniechań, także win czasami - powiedział Schetyna we wtorek dziennikarzom.

Jak podkreślił, przebieg reprywatyzacji w Polsce jest problemem, który dotyczy nie tylko Warszawy, ale także innych dużych miast, jak Kraków, czy Poznań. - Uważam, że po tym wszystkim, co się stało, nie sposób odwrócić się od tego i powiedzieć, że nas to nie interesuje. Parlament to jest miejsce, w którym powinna ta rozmowa się odbyć - zaznaczył lider PO.

Schetyna powiedział również, że liczy na "wzajemność" ze strony klubu Pawła Kukiza jeśli chodzi o projekt ustawy reprywatyzacyjnej, który Platforma dwa tygodnie temu złożyła w Sejmie.

Według Kukiza poparcie dla wniosku "będzie to również swego rodzaju test na dobrą wolę posłów wszystkich opcji politycznych zasiadających w parlamencie". - Test, że tak powiem, "czystych rąk" - dodał.

Lider Kukiz'15 poinformował również, że we wtorek klub rozpoczął zbieranie podpisów pod projektem. Obecnie, jak zaznaczył może on liczyć na poparcie 36 posłów z klubu Kukiz'15, jednak żeby trafił on do Sejmu wymagane jest co najmniej 46 podpisów.

Zgodnie z przepisami komisję śledczą powołuje oraz wybiera i odwołuje jej skład Sejm bezwzględną większością głosów. W skład komisji może wchodzić do 11 członków. Skład powinien odzwierciedlać reprezentację klubów i kół poselskich mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Starsza 2016-09-14 08:57:30
    A może też zająć się także przeanalizować jak przebiegał proces pozbawiania właścicieli ziemi na Warmii i Mazurach gdy rozkułaczano ludzi którzy przyjechali z dokumentami z Wileńszczyzny?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA