REKLAMA

Rezolucja PE: Będą konsekwencje dla europosłów głosujących "za" sankcjami dla Polski?

 • Autor: PAP/AT
 • 16 listopada 2017 11:20
Rezolucja PE: Będą konsekwencje dla europosłów głosujących "za" sankcjami dla Polski? Odróżniamy rząd PiS-u i jego złe działania od konsekwencji, które będą konsekwencjami dla każdego Polaka - powiedział Tomasz Siemoniak (fot.shutterstock)

Będziemy rozmawiali o konsekwencjach wobec europosłów PO, którzy zagłosowali "za" sankcjami dla Polski - zapowiedział wiceszef Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak.

• Zapewne w przyszłym tygodniu, na posiedzeniu zarządu, będziemy rozmawiali o konsekwencjach wobec europosłów PO, którzy zagłosowali w środę (15 listopada) "za" sankcjami dla Polski - powiedział Siemoniak.

• Europosłowie PO, którzy głosowali "za", to: Michał Boni, Danuta Huebner, Danuta Jazłowiecka, Barbara Kudrycka, Julia Pitera i Róża Thun.

• Siemoniak podkreślił, że Platforma podziela treści, które są w rezolucji, krytyczną ocenę rządów PiS-u, natomiast nie zgadza się, żeby nawet w formie miękkiej sugestii, pojawiało się ryzyko sankcji wobec Polski.

PE przyjął w środę rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności. PE wyraził m.in. zaniepokojenie proponowanymi zmianami w przepisach, które dotyczą polskiego sądownictwa, które "mogą strukturalnie zagrozić niezawisłości sądów i osłabić praworządność w Polsce". W dokumencie znalazł się też apel PE do polskiego rządu, by potępił "ksenofobiczny i faszystowski" Marsz Niepodległości.

Przeciwko rezolucji głosowali europosłowie PiS; PO podzieliła się w tej sprawie, a eurodeputowani PSL nie wzięli udziału w głosowaniu - wynika z informacji. Sześciu europosłów PO, którzy głosowali "za", to: Michał Boni, Danuta Huebner, Danuta Jazłowiecka, Barbara Kudrycka, Julia Pitera i Różna Thun.

Tomasz Siemoniak pytany w radiu Plus o eurodeputowanych z PO, którzy zagłosowali za sankcjami dla Polski, podkreślił, że Platforma "podziela treści, które są w rezolucji, krytyczną ocenę rządów PiS-u". "Natomiast nie zgadza się, żeby nawet w formie miękkiej sugestii, pojawiało się ryzyko sankcji wobec Polski" - podkreślił.

Czytaj też: Terlecki: Głosowanie przeciwko ojczyźnie, to skandal

"Odróżniamy rząd PiS-u i jego złe działania od konsekwencji, które będą konsekwencjami dla każdego Polaka, bo będą mogły oznaczać, hipotetycznie ograniczenie funduszów europejskich" - zaznaczył polityk. Jak dodał, oczekiwano wstrzymania się od głosu po to, by nie tworzyć wrażenia, że "pojawia się możliwość zaakceptowania sankcji".

Platforma się wstrzymała od głosu, a kilku europosłów głosowało inaczej, mimo wyraźnego stanowiska frakcji - powiedział Siemoniak (Tomasz Siemoniak, fot. youtube)

"Platforma się wstrzymała od głosu, a kilku europosłów głosowało inaczej, mimo wyraźnego stanowiska frakcji. Zobaczymy, będziemy o tym rozmawiali, najlepiej, gdy cały klub, cała frakcja głosuje razem" - oświadczył. Dodał jednocześnie, że "ta sprawa była niesłychanie emocjonalna, trudna".

Zapytany, czy eurodeputowani, którzy zagłosowali "za", poniosą konsekwencje, powiedział: "będziemy rozmawiali o konsekwencjach na posiedzeniu zarządu pewnie w przyszłym tygodniu".

Dopytany o formę konsekwencji, powiedział: "nie wiem, czy (będą) kary. Uważam, że trzeba mocno zwrócić uwagę, że jednolite działanie naszej frakcji ma istotne znaczenie i że eurodeputowani wywodzą się z Platformy i powinni bardzo mocno uwzględniać lojalność wobec Platformy".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Arek 2017-11-16 12:42:34
  Do Stanisław K: Słusznie, wszystkich europosłów PIS należy odwołać ponieważ szkodzą Polsce.
 • Stanisław K 2017-11-16 12:30:07
  Czy Polska na takich szkodników /wrogów- narodu - nie może znależć jakiegoś ,,bata" aby odebrać im mandat europosła i rozliczyć? Jakieś zebranie podpisów/ wotum nieufności!? Dokąd pozwolimy aby Tuski i jemu podobni drwili sobie z Polaków?. To jest bardzo grożne, tak jak kłamstwa o obozach polskich.
 • Stanisław K 2017-11-16 12:28:11
  Czy Polska na takich szkodników - wrogów- narodu nie może znależć jakiegoś ,,bata" aby odebrać im mandat europosła i rozliczyć? Jakieś zebranie podpisów/ wotum nieufności!? Dokąd pozwolimy aby Tuski i jemu podobni drwili sobie z Polaków?. To jest bardzo grożne, tak jak kłamstwa o obozach polskich.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA