REKLAMA

Rezolucja PE w sprawie Polski. Jak głosowali europosłowie PO?

  • Autor: PAP/JS
  • 01 marca 2018 16:06
Rezolucja PE w sprawie Polski. Jak głosowali europosłowie PO? Za rezolucją głosował m.in. Michał Boni (fot. michalboni.pl)

Uchwaloną rezolucję PE popierającą działania KE w sprawie praworządności w Polsce poparło pięcioro europosłów Platformy Obywatelskiej: Róża Thun, Barbara Kudrycka, Danuta Jazłowiecka, Julia Pitera i Michał Boni.

Informację tę potwierdziła Róża Thun.

"Zagłosowałam za rezolucją, bo ona mówi prawdę. Ta rezolucja mówi o tym, że rząd w Polsce łamie prawo i że Rada powinna o tym rozmawiać z polskim rządem. O tym mówi art. 7 traktatu europejskiego. (...) Ta rezolucja wspiera praworządność, a praworządność jest dla mnie podstawą funkcjonowania państwa polskiego i Unii Europejskiej" - powiedziała Thun.

Europosłowie poparli w czwartek w rezolucji działania Komisji Europejskiej w sprawie uruchomienia wobec Polski art. 7 Traktatu o UE. W głosowaniu wzięło udział 617 europosłów, z których za rezolucją opowiedziało się 422 osób, przeciw było 147, a 48 wstrzymało się od głosu.

Lider grupy europosłów PO w Parlamencie Europejskim Janusz Lewandowski powiedział w czwartek, że posłowie frakcji zdecydowali się nie brać udziału w głosowaniu nad tą rezolucją. Zastrzegł jednak: "Liczyliśmy się z tym, że mogą być odstępstwa od rekomendacji Platformy". Na pytanie, czy takim europosłom będą grozić konsekwencje, nie odpowiedział.

"PO walczyła, walczy i zawsze będzie walczyć o to, by praworządność powróciła do Polski. Ale nie możemy się zgodzić, by destrukcyjne działania państwa PiS pozbawiły Polskę i Polaków unijnych funduszy na wiele długich lat. To nie kwestia wyboru czy kalkulacji, lecz racji stanu" - napisał Schetyna w czwartek na Twitterze.

 

Rzecznik Platformy Jan Grabiec poinformował w czwartek przed południem w Sejmie, że władze partii rekomendowały swym europosłom, by nie wzięli udziału w tym głosowaniu.

Lider grupy europosłów PO w europarlamencie Janusz Lewandowski potwierdził po głosowaniu, że europosłowie Platformy zachowali się zgodnie z zaleceniem zarządu partii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • antoniantczak 2018-03-01 17:47:03
    Zawsze byli szmalcownikami .A jak raz zaczniesz to nie przestaniesz.A że mają poparcie niemieckiej korporacji farmaceutycznej to ciężko nam będzie z nimi walczyć.To ta korporacja która produkowała cyklon i produkuje dalej broń biologiczną w postaci szczepionek.
  • Takie Czasy 2018-03-01 16:32:58
    Nie będą im grozić żadne konswekwencje... Wszak czy zostali ukarani po poprzednim. Walka z "własnym" krajem, to wszak nie obrona życia poczętego.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA