REKLAMA

Rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 18 grudnia 2015 12:15
Rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza Henryk Sienkiewicz "był i jest ambasadorem polskości" - czytamy w uchwale (fot. Gnesener1900/Wikipedia/CC BY-SA 3.0)

Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Za uchwałą opowiedziało się 79 senatorów. Jak informuje na Twitterze senator Rafał Ślusarz, od głosu wstrzymał się tylko senator Marek Borowski.

Na trwającym posiedzeniu Senatu przyjęto uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Poinformował o tym na Twitterze senator Rafał Ślusarz. Jak dodał, od głosu wstrzymał się tylko jeden senator – Marek Borowski.

fot. twitter.com

W 2016 roku przypada setna rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza. Jest to więc doskonała okazja, by oddać mu hołd i przyczynić się do popularyzacji jego twórczości oraz idei zawartych w jego książkach: patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości.

W uchwale senatorowie napisali m.in.: „Dnia 15 listopada 1916 r. zmarł Henryk Sienkiewicz, którego dzieła są istotną częścią dziedzictwa kulturowego narodu. W czasach zniewolenia pisał dla pokrzepienia serc, a Jego książki zbłądziły pod strzechy. Kolejne odcinki powieści Sienkiewicza publikowane w czasopismach gromadziły na wspólnej lekturze przedstawicieli wszystkich stanów” – napisano.

W dokumencie zaznaczono także wpływ języka Sienkiewicza na współczesną polszczyznę. „Jego książki od chwili publikacji na zawsze weszły do podstawowego kanonu literatury polskiej. Był i jest ambasadorem polskości, m.in. za sprawą niosącej uniwersalne wartości powieści „Quo vadis”, która dziś, w chwili zderzenia cywilizacji, zyskuje dodatkowe, współczesne znaczenie” – czytamy.

Senat zwrócił się też do organów państwa i instytucji społeczeństwa obywatelskiego, by w swojej działalności w roku 2016 uwzględniły potrzebę popularyzacji twórczości Sienkiewicza.

W poniedziałek, 21 grudnia, uchwałą ustanowienia roku 2016 wybitnych Polaków zajmie się Sejm. Komisja Kultury i Środków Przekazu zgłosiła trzy nazwiska. Oprócz Henryka Sienkiewicza, także Feliksa Nowowiejskiego i Adama Chmielowskiego.

Uchwałę uznania roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza przedstawi posłanka Elżbieta Kruk. W uzasadnieniu uchwały czytamy, że jest to motywowane 170. rocznicą urodzin i 100. rocznicą śmierci pierwszego polskiego noblisty w dziedzinie literatury. Uchwałę dotyczącą ustanowienia roku 2016 Rokiem Feliksa Nowowiejskiego, kompozytora, dyrygenta i pedagoga, przedstawi posłanka Urszula Pasławska, natomiast kandydaturę Adama Chmielewskiego, znanego jako Brat Albert, posłanka Anna Sobecka.

Sejm zaznaczy także, że rok 2016 będzie uwzględniał Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski, uhonoruje też pamięć Cichociemnych, Spadochroniarzy Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej zrzuconych w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku nad okupowane tereny Rzeczpospolitej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA