REKLAMA

Rok temu Donald Tusk został Przewodniczącym Rady Europejskiej

  • Autor: PAP/GP
  • 01 grudnia 2015 08:52
Rok temu Donald Tusk został Przewodniczącym Rady Europejskiej Ekspert: Tusk przez lata pozbywał się ludzi zdolnych (fot. flickr.com, licencja: CC BY-NC-ND 2.0)

Minął dokładnie rok od odejścia z polskiej polityki Donalda Tuska. Spór Tusk-Kaczyński definiował polską politykę od lat. O tym jak działania Tuska w PO osłabiły tę partię i o konsekwencjach tych zmian mówi prof. Mikołaj Cześnik.

- W Platformie Obywatelskiej nie widać potencjalnego lidera na miarę Donalda Tuska - uważa politolog prof. Mikołaj Cześnik. - To zresztą zasługa samego Tuska, który przez lata pozbywał się ludzi zdolnych, którzy mogliby ewentualnie jego przywództwu zagrozić - dodaje w rozmowie z PAP.

Rok Tuska w Brukseli

1 grudnia ubiegłego roku Donald Tusk został szefem Rady Europejskiej, co doprowadziło do koniecznych zmian w rządzie i samej partii.

- Jego gwałtowna rezygnacja i postawienie na panią Ewę Kopacz, która okazała się liderem średnim, żeby nie powiedzieć miernym, powoduje, że dzisiaj Platforma jest w miejscu, w którym jest, tzn. jest w kryzysie, toczy się tam walka o przywództwo" - zauważa politolog Uniwersytetu SWPS prof. Mikołaj Cześnik.

Jak dodaje, problem Platformy polega na tym, że tam nie widać potencjalnego lidera, który miałby zastąpić Donalda Tuska.

- To jest zresztą zasługa samego Tuska, który przez lata pozbywał się ludzi zdolnych, którzy mogliby ewentualnie jego przywództwu zagrozić. To nie jest tak, że każdy członek partii nosi tę buławę przewodniczącego czy prezesa partii w swoim plecaku - nie wszyscy się, mówiąc najkrócej, do tego nadają, no a w PO takich, którzy się do tego nadają, jest bardzo mało z powodu polityki, którą Donald Tusk prowadził przez lata - wyjaśnia Cześnik.

Kapitulacja Ewy Kopacz

Po przegranych wyborach parlamentarnych Ewa Kopacz zrezygnowała ze startu na przewodniczącą Platformy Obywatelskiej. Swoje kandydatury zgłosili Tomasz Siemoniak, Grzegorz Schetyna i Borys Budka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • prawda jest okrutna! 2015-12-01 10:37:19
    Pozostawiłeś Donaldzie bezbronną Polskę pod Rządni psychopatycznymi Kaczyńskiego, na temat obecnego Prezydenta RP szkoda nawet komentarza, jak się szykuje zawieruch z drużyną Rządzącą w pierwszej kolejności Andrzej Duda zwija tyłek i ucieka z Polski. Prawdziwy obraz majestatu stanu, lecz i dowód wspólnych knowań Dudy z zorganizowaną grupą przestępczą przeciwko Narodowi Polskiemu.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA