REKLAMA

Romaszewska za prezydentem. Projekty powinny sprawić, że sprawy sądowe będą toczyć się "dzień w dzień"

  • Autor: GP
  • 27 września 2017 09:05
Romaszewska za prezydentem. Projekty powinny sprawić, że sprawy sądowe będą toczyć się "dzień w dzień" Zofia Romaszewska (na zdjęciu) była kandydatką PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich w poprzednich kadencjach Sejmu. (fot.:youtube.com)

Zofia Romaszewska, społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy, popiera jego kroki zmian w sądach. Romaszewska podzieliła się też wizją sądów do jakich chciałaby dążyć.

• Zofia Romaszewska jest uważana za główną kreatorkę wet prezydenta wobec Ustaw PiS o Sądzie Najwyższym (SN) i Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS).

• Opozycjonistka z czasów PRL liczy, że środowiska polityczne zaczną się przyglądać sądom powszechnym i będą walczyć z nadużyciami w tych instytucjach.

• Opozycyjna PO jest znacznie bardziej sceptyczna wobec propozycji Andrzeja Dudy. Choć, jak zapowiedział Borys Budka (PO), klub i partia są skłonne rozmawiać o realnych usprawnieniach sądów, nie o upartyjnieniu ich przez PiS.

 

Do Sejmu trafiły projekty o Sądzie Najwyższym (SN) i Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS) autorstwa Kancelarii Prezydenta. Teraz ruch w procesie legislacyjnym należy do Marszałka Sejmu, który skieruje propozycje do pierwszego czytania. Dalej zajmie się nimi Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Andrzej Duda zapowiedział, że nie zgodzi się, by propozycje w jego projektach przeszły drastyczne zmiany. Więcej o stanowisku prezydenta wobec prac legislacyjnych nad jego propozycjami sądowymi przeczytasz tutaj.

Romaszewska za prezydentem

W środę (27 września) głosu wsparcia dla Andrzeja Dudy udzieliła Zofia Romaszewska. Była działaczka opozycji demokratycznej w Radiu RMF FM mówiła, że podtrzymuje swoje oceny, którym dała wyraz w lipcu. Opinia publiczna przypisała Romaszewskiej kluczową rolę w wetach Andrzeja Dudy wobec propozycji PiS o SN i KRS.

- Myślę, że uratowałam prezydenta przed reformą, która nie była reformą - oceniła w stacji radiowej w środę Romaszewska.

Obiekcje cytowanej wobec zawetowanych ustaw były i są niezmienne, ich reforma nie miała wpływu na realne problemy wymiaru sprawiedliwości. Była opozycjonistka stwierdziła, że sądy w Polsce trawi np. nepotyzm, z którym trzeba walczyć a zmiany PiS nie były wymierzone w te problemy, czy w problem przewlekłości postępowań.

Czytaj też: Jak wygląda wybór KRS wedłud Andrzeja Dudy?

- Rocznie sądy powszechne orzekają w tysiącach spraw - mówiła Romaszewska - i nic się tam nie dzieje - dodawała Romaszewska krytykując opieszałość dotychczasowych zmian wobec sądów.

Sądy idealne

Dopytana o to, w jaki system sprawiedliwości chciałaby widzieć w Polsce cytowana odpowiadała:

- Chciałabym dążyć do państwa, w którym jest dziennikarstwo sądowe, a sprawa toczy się dzień po dniu a nie miesiąc w miesiąc.

 Zofia Romaszewska była w 2015 roku członkiem komitetu honorowego Andrzeja Dudy na prezydenta, gdy ubiegał się o piastowane stanowisko. Jest związana z PiS przez osobę zmarłego już senatora Zbigniewa Romaszewskiego.

W 2010 i 2015 klub parlamentarny PiS przedstawiał ją jako kandydatkę na stanowisko rzecznika praw obywatelskich. Nie uzyskiwała wyboru na tę funkcję, co było wynikiem układu sił politycznych w Sejmie. W 2011 r. weszła w skład rady stowarzyszenia Solidarni 2010.

24 września 2015 została doradcą społecznym prezydenta Andrzeja Dudy.

Andrzej Duda w Szczecinie na Ogólnopolski Kongres Europeistyki „Państwo w UE”, źródło: Krzysztof Sitkowski/Kancelaria Prezydenta RP/twitter.com/prezydentpl

Propozycje Andrzeja Dudy

Wobec samych poniedziałkowych propozycji Andrzeja Dudy Romaszewska jest pozytywnie nastawiona. Projekty we wtorek znalazły się w Kancelarii Sejmu RP. Czekają teraz na rozpoczęcie prac legislacyjnych.

W temacie zabrało już stanowisko Polskie Stronnictwo Ludowe, które we wtorek (26 września) wystosowało apel o wysłuchanie publiczne. Więcej o apelu Władysława Kosiniaka Kamysza przeczytasz tutaj.

25 września opinia publiczna poznała założenia ustaw prezydenta o SN i KRS.  Propozycjom towarzyszyła krótka debata o zmianie Konstytucji RP. Andrzej Duda uznał bowiem, że nie można przeprowadzić jego zmian bez nowelizacji ustawy zasadniczej. Platforma Obywatelska zdecydowała się nie uczestniczyć w krótkich rozmowach na ten temat.

Opozycja krytykuje propozycje prezydenta

Opozycja jest krytycznie nastawiona do propozycji Andrzeja Dudy. W środę, w Polskim Radiu ustosunkował się do sytuacji Borys Budka (PO). Polityk jest komentatorem spraw prawno-sądowych z ramienia PO. Zasiada w Komisji Sprawiedliwości, która opiniuje projekty zmian w sądach.

- Nie zgodzimy się na łamanie Konstytucji. Co stało się dla PiS interesem partyjnym - mówił ostro polityk. Co najbardziej zdziwiło Budkę to fakt, że Andrzej Duda zaproponował rozwiązania niekonstytucyjne. Konsultacje prezydenta potwierdzają tok myślenia opozycyjnego polityka.

W dalszej części wypowiedzi Budka zaznaczył, że PO jest gotowa rozmawiać o zmianach, "których oczekują Polacy" w sądach i tylko o takich będzie rozmowa z PO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA