REKLAMA

Rosja: zatrzymanie współpracownika Aleksieja Nawalnego

  • Autor: PAP/PSZ
  • 20 lutego 2018 09:25
Rosja: zatrzymanie współpracownika Aleksieja Nawalnego Działalność Alekseja Nawalnego i jego współpracowników drażni władze na Kremlu. (fot. Shutterstock)

Roman Rubanow, współpracownik rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, został zatrzymany w nocy z 19 na 20 lutego na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie. Rubanow oznajmił na Twitterze, że przewieziono go na posterunek policji.

Rubanow ma stanąć 20 lutego przed sądem administracyjnym w Moskwie. Zarzuty wobec niego dotyczą organizacji mityngu odbywającego się bez zezwolenia władz.

Rubanow, który jest dyrektorem założonej przez Nawalnego Fundacji Walki z Korupcją (FBK), przekazał krótko przed północą, że został zatrzymany przez siedmiu policjantów, którzy oświadczyli, iż organizował on nielegalne zgromadzenie. Według FBK policja zarzuca działaczowi organizację protestów 28 stycznia. Wówczas Nawalny wezwał swych zwolenników do zgromadzeń o nazwie "Strajk wyborców", których celem było nawoływanie do bojkotu marcowych wyborów prezydenckich w Rosji.

Dwa dni po tych protestach zatrzymanych zostało dwoje współpracowników Nawalnego, którzy prowadzili transmisję w internecie z przebiegu "Strajku wyborców". Kira Jarmysz i Rusłan Szaweddinow prowadzili transmisję ze studia za granicą i zostali zatrzymani po przylocie do Rosji, również na Szeremietiewie. Następnie zostali skazani na kilka dni aresztu administracyjnego za zorganizowanie zgromadzenia publicznego bez uzgodnienia z władzami.

Czytaj także: Rosjanie pogrozili palcem całemu NATO

FBK zapewniła po zatrzymaniu Rubanowa, że dyrektor organizacji nie rozpowszechniał apeli o udział w zgromadzeniach 28 stycznia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA