REKLAMA

Róża Thun i Karol Modzelewski odznaczeni Orderem Legii Honorowej

  • Autor: PAP/JS
  • 22 czerwca 2016 07:52
Róża Thun i Karol Modzelewski odznaczeni Orderem Legii Honorowej Europosłanka Róża Thun (fot. facebook/Róża Thun)

Europosłanka Róża Thun oraz działacz opozycji z czasów PRL prof. Karol Modzelewski zostali uhonorowani Orderami Legii Honorowej; odznaczenia wręczył im podczas wtorkowej (21 czerwca) uroczystości Ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler.

Podczas uroczystości w Ambasadzie Francji w Warszawie Buhler podkreślił, że Order Legii Honorowej został ustanowiony w 1802 r. przez Napoleona Bonaparte. "Jest przyznawany za wybitne zasługi w promowaniu Francji oraz za szerzenie wartości, których Francja broni i które propaguje na świecie" - wskazał.

Zwracając się do Róży Thun powiedział: "Po upadku reżimu komunistycznego poświęciła się pani sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Czyniła to pani przez blisko trzynaście lat, najpierw jako dyrektorka, a potem jako przewodnicząca Polskiej Fundacji imienia Roberta Schumana".

"Dzięki licznie podejmowanym inicjatywom, upowszechniała pani wśród polskiego społeczeństwa, i to na wszystkich poziomach, ideę włączenia się w struktury europejskie" - dodał.

Ambasador przypomniał jednocześnie, że mając świadomość dokonań Thun w "dziele umacniania europejskiej budowli, na którym to przedsięwzięciu Francji, jak wiadomo, szczególnie zależy" w 2004 r. prezydent Francji wyróżnił ją Narodowym Orderem Zasługi w randze Oficera.

"Od najmłodszych lat walczyła pani o demokrację i wolność słowa, które to wartości mój kraj uważa za fundamentalne. Całe życie poświeciła pani projektowi europejskiemu" - stwierdził Buhler.

Czytaj też: KPRM za rządów PO, Ewy Kopacz dorobiła się wysokiego rachunku za telefon

"Znając pani oddanie sprawom wolności i wspólnej Europy, tak cenionym przez Francję, prezydent Republiki postanowił wyrazić uznanie dla pani zaangażowania nadając Pani Order Legii Honorowej w randze kawalera" - poinformował.

Orderem Legii Honorowej uhonorowano też prof. Karola Modzelewskiego, działacza opozycji w czasach PRL, senatora w latach 1989-1991, członka Komitetu Nauk Historycznych PAN.

Ambasador Francji wręczając Modzelewskiemu odznaczenie ocenił, że jest on "jedną z czołowych postaci walki o demokrację w Polsce".

"Chcąc wyrazić uznanie dla pana jakże długiej walki o oswobodzenie Polski i nieustannego zaangażowania na rzecz demokracji i wolności, które łączył pan z błyskotliwą karierą naukową, prezydent Francji postanowił wyróżnić pana Orderem Legii Honorowej w randze kawalera" - mówił Buhler.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA