REKLAMA

Rozpoczęło się spotkanie premiera z sekretarzem stanu USA

  • Autor: pt/pap
  • 27 stycznia 2018 09:28
Rozpoczęło się spotkanie premiera z sekretarzem stanu USA W sobotę po godz. 9 rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem (fot.premier.pl)

W sobotę po godz. 9 rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem. Po rozmowach planowana jest wspólna konferencja prasowa szefów dyplomacji Polski Jacka Czaputowicza i Stanów Zjednoczonych Rexa Tillersona.

O godz. 9 Rex Tillerson został powitany w KPRM przez premiera Morawieckiego.

Szef polskiego rządu, pytany w piątek o tematy, które poruszy podczas spotkania z Tillersonem, wymienił kwestię wzmocnienia stałej obecności wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO, a najlepiej w Polsce. Zapowiedział też, że w czasie rozmowy poruszy temat gazociągu Nord Stream 2. "Warto, by Tillerson miał świadomość zagrożeń związanych z tym gazociągiem" - podkreślił Morawiecki.

Rex Tillerson przyleciał do Warszawy w piątek wprost ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Tego dnia wieczorem spotkał się w Belwederze z prezydentem Andrzejem Dudą. Po rozmowie szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że prezydent Duda i sekretarz stanu USA uzgodnili polsko-amerykańską mapę działań w najbliższym czasie dotyczącą wspólnych stosunków gospodarczych i politycznych, w tym w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego.

W sobotę po godz. 12 zaplanowano spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z Rexem Tillersonem - podał Departament Stanu USA. Do rozmowy ma dojść w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Jak wynika z planu wizyty zamieszczonego na stronie Departamentu Stanu USA, spotkanie z prezesem PiS, przewidziane na godz. 12.35, będzie ostatnim punktem wizyty szefa amerykańskiej dyplomacji w Warszawie.

Amerykański sekretarz stanu weźmie także udział w uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, gdzie złoży wieniec; planowane jest też jego krótkie wystąpienie. Jak poinformowała ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie, ceremonia planowana jest na godz. 10.30; Tillersonowi towarzyszyć będą m.in. przedstawiciele żydowskiej społeczności w Polsce. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA