REKLAMA

Ryszard Czarnecki liczy na wygraną Merkel w Niemczech na jesieni

  • Autor: GP
  • 27 czerwca 2017 09:29
Ryszard Czarnecki liczy na wygraną Merkel w Niemczech na jesieni Ryszard Czarnecki: - W niektórych sprawach z Berlinem mamy kurs kolizyjny. (fot.:youtube.com)

Ryszard Czarnecki (PiS) stwierdził, że wobec krytyki, którą wygłasza Martin Schultz, lepszym scenariuszem dla Polski jest dalsze kierowanie Republiką Federalną Niemiec przez obecną kanclerz.

• Sytuacja w UE po wyborach w Niemczech ma przyspieszyć do tego stopnia, że w 2018 r. mają zapadać kluczowe decyzje o przyszłości Wspólnoty, przekonuje polski eurodeputowany PiS.

• W temacie krytyki kierowanej wobec Warszawy dwa słowa Czarnecki wystosował też wobec nowego prezydenta Francji. - Przypomnę, że wiele unijnych funduszy inwestowanych w Polsce wracało do Francji.

• Relacje między Warszawą i Paryżem mają przed sobą kolejny duży test, będzie to zakup przez polski MON okrętów podwodnych dla marynarki wojennej. Francuska oferta jest jedną z trzech rozważanych.

 

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego (PE), polityk PiS Ryszard Czarnecki we wtorek (27 czerwca) komentował relacje z głównymi partnerami Polski i innych krajów w Unii Europejskiej (UE). Polityk wyraził nadzieję, że dojdzie do pozytywnego dla Warszawy scenariusza w nadchodzących miesiącach, z naciskiem na wygraną w Niemczech obecnej Kanclerz Angeli Merkel.

- Po tych wyborach nastąpi przyspieszenie prac nad przyszłością UE - przewidywał w Polskim Radiu, w audycji "Sygnały Dnia" Czarnecki. - Decyzje poświęcone przyszłości zwłaszcza strefy euro mają zapaść do końca 2018 roku - dopowiadał. Czarnecki stwierdził, że o takiej sekwencji wydarzeń mówi się jasno na brukselskich salonach.

Niemiecki polityk, który jest w kontrze do Merkel

Za nieprzychylny scenariusz Czarnecki uważa możliwy triumf na jesieni w Niemczech Martina Schultza, który zaakcentował niedawno swoje negatywne podejście do polityki Merkel wobec takich krajów w UE jak właśnie Polska i Węgry.

Angela Merkel już jest jedna z najdłużej urzędujących osób na fotelu kanclerza Niemiec. Kieruje tym krajem od 2005 roku i jeśli wygra wybory na jesieni, jej rządy mogą trwać nadal, źródło: Philipp/flickr.com/CC BY 2.0

Więcej o politycznej ocenie ze strony rządu słów Martina Schultza przeczytasz tutaj.

- W niektórych sprawach z Berlinem mamy kurs kolizyjny - mówił jeszcze Czarnecki, odchodząc od wewnętrznej polityki Niemiec. Dla pytanego polityka polska wizja UE jest odmienna od taj, którą chcą widzieć główne kraje Unii - Francja i Niemcy.

- (Polska) wizja to obraz wspólnoty niecentralizowanej, bo kierowanie kompetencji do Brukseli - czyli centralizacja decyzji w ramach Wspólnoty - to oddawanie decyzji w ręce silnych krajów - skończył temat niemiecki Czarnecki.

Macron

Nie mogło zabraknąć w ocenie polityki zagranicznej polityka PiS odwołania do szczytu w sobotę, na którym premier Beata Szydło i jej odpowiednicy z krajów Wyszehradu rozmawiali z nowym gospodarzem Pałacu Elizejskiego. Emmanuel Macron w bezpośrednim wywiadzie przed tym szczytem wystosował kilka mocnych słów do stolic wschodniej Europy.

- Europa ulega osłabieniu, gdy godzi się na odrzucanie swoich zasad. Kraje Europy, które nie przestrzegają jej reguł, muszą wyciągnąć z tego wszystkie konsekwencje polityczne - mówił w wywiadzie dla gazet europejskich prezydent Francji. W Polsce rozmowę drukowała "Gazeta Wyborcza".

Czarnecki stwierdził we wtorek, że takie słowa są obrazem zakłamania Macrona. Po czym ironizował:

- Francja ma największą ilość ambasad na świecie. Być może z braku narodowego egoizmu powinna z części zrezygnować. Jako jedyny kraj z UE w Radzie Bezpieczeństwa ONZ ma potencjał nuklearny, to może zrezygnuje z tego przywileju? - pytał w Polskim Radiu wiceprzewodniczący PE.

Paryż zapomina, że zyskał na integracji Polski

W narracji PiS pojawiają się jeszcze inne kwestie, które, co też zauważył Czarnecki, trzeba chyba przypomnieć prezydentowi Francji. Za kolejne argumenty, które ma on pomijać uchodzą np. funduszem w których Polska płaci więcej do unijnego budżetu niż Francja.

Część komentatorów uważa, że Macron jest pod ścianą i musi szybko wykorzystać swoje poparcie zdobyte wiosną do reform w kraju, źródło: twitter.com/EmmanuelMacron

Formatem współpracy ma być np. program naukowy Galileo. To uruchomiony uruchomiony 15 grudnia 2016 r. europejski system nawigacji satelitarnej.

- Dodam do tego - kontynuował Czarnecki, - że francuskie firmy inwestowały w Polsce. Przypomnę, że wiele unijnych funduszy inwestowanych z UE w Polsce wracało do Francji, bo firmy z tego kraju wygrywały przetargi w Polsce. - Dla polityka PiS wypowiedzi Macrona nie służą np. rozważanym zakupom łodzi podwodnych dla polskiego wojska.

Kolejny przetarg dla wojska z możliwą francuską ofertą

Przypomnijmy, że MON rozważa zakup kilku jednostek pływających dla marynarki wojennej. Bardzo możliwe, że będzie to jeden z najkosztowniejszych kontraktów w historii polskich sił zbrojnych, ma kosztować ponad 10 mld zł.

Oferta francuskich stoczni jest rozważana na pierwszych etapach przygotowania tego zakupu, choć, jak twierdził w maju Jerzy Polaczek (PiS), bardziej prawdopodobne jest kupno niemieckich statków podwodnych.

-  Każda (oferta) ma swoje silne strony - mówił przytoczony polityk o francuskiej propozycji, a także niemieckiej oraz szwedzkiej.

Czytaj też: Rząd zajmie się projektem dot. zwiększania armii i wydatków obronnych

Okręty mają być wyposażone w rakiety manewrujące, zdolne niszczyć cele w odległości kilkuset kilometrów. Na razie gwarantuje takie wyposażenie tylko francuska stocznia. Kontrakt z Francuzami mógłby być nowym otwarciem we wzajemnych stosunkach po sprawie z przetargiem na helikoptery.

Więcej o przygotowywanym przetargu na okręty przeczytasz tutaj.

Polityka polsko-francuska po szczycie w Brukseli w czerwcu ma być częściej konsultowana na szczeblu rządowym, o czym po spotkaniu z prezydentem Macronem informowała premier Beata Szydło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA