REKLAMA

Ryszard Czarnecki: Nawet sceptycy doceniają naszą skuteczność

 • Autor: GP
 • 27 marca 2017 11:20
Ryszard Czarnecki: Nawet sceptycy doceniają naszą skuteczność Polityk PiS Ryszard Czarnecki ocenił polityczne reperkusje działań rządu i MSZ wobec sobotniego szczytu UE w Rzymie. (fot.:twitter.com/r_czarnecki)

Po tym, jak Beata Szydło podpisała deklarację rzymską, Ryszard Czarnecki przekonuje, że to dowód pozycji Polski w UE. - Jesteśmy liderem nowej Unii - powiedział wiceszef Parlamentu Europejskiego w poniedziałek (27 marca) po szczycie rzymskim.

• Ryszard Czarnecki (PiS) przypomniał politykom francuskim, że źle wychodzili na pouczaniu Polski. Tak odczytał słowa prezydenta V Republiki, które miały paść na szczycie w Brukseli, gdy decydowano o przyszłości Donalda Tuska.

• Wobec sytuacji poprzedzającej szczyt w Rzymie Czarnecki podkreślił w poniedziałek (27 marca), że liczy się stanowczość Warszawy. Ona też miała doprowadzić do czwartkowej rozmowy Tuska z prezydentem Andrzejem Dudą.

• W temacie przyszłości UE, Czarnecki jest ostrożny. Zaznacza jednak, że po Brexicie polska stała się piątą gospodarką Unii, i jest w czołówce krajów rozwijających się starego kontynentu.

Dla wiceszefa Parlamentu Europejskiego, polityka PiS, Ryszarda Czarneckiego w Unii dochodzi do poważnego przesilenia. Obrazem tego może stać się zmiana polityczna we Francji, a może i więcej. Wobec tych wyzwań cieszy polityka podkreślona jedność, którą podpisano w Rzymie, w deklaracji z jubileuszowego szczytu.

- (Françoisa Hollande) bezczelnie mówił o zasadach i funduszach - stwierdził w Polskim Radiu Ryszard Czarnecki. to nawiązanie do słów, które miała usłyszeć premier Beata Szydło, gdy w marcu Rada Europejska wybierała Donalda Tuska na przewodniczącego. - Kończy on misję jednokadencyjną we Francji z poparciem 4 proc., to kompromitacja - podsumował politykę Francuza polityk. Po czym zasugerował, że powinien on skorzystać ze słów innego prezydenta Francji. Mowa o wypowiedzianej wobec Polski sentencji Jacquea Chiraca. Gdy trwała inwazja na Irak w początku XXI wieku, ów polityk sugerował Polsce by "siedziała cicho"

Jaka jest pozycja Polski w UE?

Polityk PiS podkreślił, że z Warszawą powinny liczyć się inne stolice, zwłaszcza teraz, gdy po Brexicie kraj awansował na pozycję piątą wśród gospodarek Unii.

- Jesteśmy liderem nowej Unii - dopowiadał Czarnecki. Po czym zauważał, że nawet "nieprzyjazna dla nas niemiecka praca", np. periodyk "Der Spiegel" w marcu pisał, że dzięki uporowi Warszawy udało się wyrzucić z projektu deklaracji rzymskiej Europę paru prędkości.

- Nawet sceptycy doceniają naszą skuteczność - kwitował zabiegi polskiej dyplomacji Czarnecki.

Co ciekawe nawet Tusk nie był pewny podpisu Beaty Szydło

Jako element tej skuteczności Ryszard Czarnecki podkreślił wymianę telefonów, która przebiegła przed szczytem rzymskim. - Nóż w plecy opozycji w tej kwestii wbił Donald Tusk - z zadowoleniem mówił na antenie polskiej rozgłośni Czarnecki. To o czwartkowym (23marca) telefonie do prezydenta Andrzeja Dudy, który wykonał Donald Tusk.

- (Nawet) przewodniczący Tusk dopytywał, czy Warszawa podpisze deklarację - zwracał uwagę polityk. - Negocjowaliśmy i zagrożenie, że nie będzie podpisu spowodowało podpisanie deklaracji w takiej, a nie innej formie.

Przez ostatni tydzień w Brukseli trwała gorączkowa negocjacyjna debata o finalnym kształcie sobotniej deklaracji. Ostatnie poprawki miano wprowadzać w poniedziałek, ale wiele źródeł sugerowało, że robiono to też w środę i czwartek.

Czytaj też: Premier podpisała deklarację rzymską

Co jest najważniejsze dla Polski?

Deklaracja w ocenie rządu mogłaby być bardziej ambitna, ale punkty o które zabiegała Warszawa są w tekście obecne. To przede wszystkim bezpieczeństwo militarne, które będzie budowane w porozumieniu z NATO oraz tzw. "wzmocnienie pozycji parlamentów narodowych". Termin ten nie został dookreślony.

Dla Ryszarda Czarneckiego Unia ma przed sobą dwa poważne wyzwania. Pierwszym jest pytanie o to, jak się integrować? Drugim - co zrobić z już istniejącym podziałem Wspólnoty, z tym co w deklaracji nazwano "różnym tempem" integracji.

Czytaj też: Spotkają się liderzy V4

- Nie ma w deklaracji rzymskiej expresis verbis mowy o różnych prędkościach i to jest sukces - skomentował sobotnie porozumienie polityk. Co nie znaczy, że nie ma już dzielącej UE strefy euro i strefy Schengen. Przystąpienie do programu ruchu bezwizowego też jest dobrowolną decyzją poszczególnych stolic.

To, że Polska powinna nie być w strefie euro, Czarnecki uzasadnił tak: - Ostatnie wyniki Eurostatu pokazały, że dynamika rozwoju gospodarczego krajów jest różna. - Polityk zaakcentował, że z pięciu krajów liderujących rozwojowi w Unii cztery nie są w strefie euro, w tym Polska.

Wybory w głównych krajach UE

Politycznym tłem przyszłości UE będzie wiosna i jesień tego roku. W 2017 bowiem Francuzi wybiorą prezydenta, a Niemcy nowy skład Bundestagu. 

- Niemcy i Francja chcą dzielić i kawałkować Europę - powiedział polityk PiS Ryszard Czarnecki. "Nawałnica dyplomatyczna zapoczątkowana Wersalem", jak określił propozycję Europy wielu prędkości, udała się zastopować, także przy sprzeciwie Warszawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA