REKLAMA

Ryszard Czarnecki ponownie kandydatem na wiceszefa PE

  • Autor: PAP/JS
  • 13 grudnia 2016 21:00
Ryszard Czarnecki ponownie kandydatem na wiceszefa PE Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS (fot. Facebook)

• Europoseł Ryszard Legutko (PiS) pozostał wiceszefem frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w europarlamencie.
• Kandydatem na wiceprzewodniczącego PE ponownie został eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki - zdecydowała frakcja EKR.

Wybory władz EKR, trzeciej co do wielkości grupy politycznej w europarlamencie, odbyły się w Strasburgu, gdzie trwa sesja plenarna Parlamentu Europejskiego. Trzon tej grupy stanowią europosłowie PiS i brytyjscy torysi.

Przewodniczącym frakcji pozostał Brytyjczyk Syed Kamall, mimo że Wielka Brytania szykuje się do opuszczenia UE, a on sam jest za Brexitem. Nie zdołał go pokonać Niemiec Hans-Olaf Henkel. Głosowanie było tajne. Według źródeł w EKR polscy eurodeputowani opowiedzieli się w nim za Kamallem.

Ryszard Legutko pozostał jednym z sześciu wiceprzewodniczących frakcji, z kolei Kosma Złotowski został skarbnikiem EKR.

Ryszard Czarnecki, obecnie jeden z wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego, musiał walczyć o ponowną nominację na to stanowisko z Brytyjką Julie Girling. Według nieoficjalnych informacji wygrał stosunkiem głosów 45 do 16.

"Cieszę się z dużego zaufania, którym zostałem obdarzony ponownie. To znaczy, że dobrze oceniono moją pracę jako wiceprzewodniczącego PE. Miałem mocną konkurentkę, cieszy mnie i zwycięstwo i wynik, o jakim słyszę" - powiedział PAP Czarnecki.

Frakcja EKR ponownie nominowała też Karola Karskiego na stanowisko kwestora PE (on również pełni tę funkcję obecnie).

Parlament Europejski wybierze nowe władze w styczniu przyszłego roku, w połowie swej pięcioletniej kadencji. Zwyczajowo w połowie kadencji również grupy polityczne w europarlamencie przeprowadzają wybory swoich władz.

Frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w PE liczy 74 europosłów. Oprócz 19 Polaków i 21 Brytyjczyków do EKR należą także eurodeputowani partii z Niemiec, Danii, Belgii, Holandii, Finlandii, Czech, Litwy, Łotwy, Słowacji, Rumunii, Bułgarii, Grecji, Cypru, Chorwacji, Włoch i Irlandii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • PiS Hańba Wstyd! 2016-12-14 08:02:47
    Kiedyś w gazecie „Świat Młodych” na końcu była umieszczona rubryka z najlepszymi dowcipami, powyższy wpis z Ryszardem Czarnieckim z pewnością ubawiłby ponad połowę Polskich czytelników.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA