REKLAMA

Ryszard Petru apeluje do prezydenta, aby wycofał się z organizacji referendum 11 listopada

  • Autor: PAP/JS
  • 13 listopada 2017 15:47
Ryszard Petru apeluje do prezydenta, aby wycofał się z organizacji referendum 11 listopada Szef Nowoczesnej Ryszard Petru przypomniał, że wystosował już w tej sprawie list do głowy państwa w połowie czerwcu tego roku (fot. : twitter.com/Nowoczesna)

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru zaapelował do prezydenta, aby ten wycofał się z postulatu organizacji referendum konstytucyjnego 11 listopada 2018 r. Według polityka, prezydent próbuje wykorzystać przypadające tego dnia Święto Niepodległości do "własnych celów politycznych".

Inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji prezydent ogłosił podczas tegorocznych uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Chce, by odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada.

Petru w liście wysłanym do Andrzeja Dudy ocenił, że chęć zorganizowania przez niego referendum w Święto Niepodległości, jest próbą wykorzystania narodowych obchodów do "własnych politycznych celów".

Lider Nowoczesnej przypomniał, że wystosował już w tej sprawie list do głowy państwa w połowie czerwcu tego roku. Napisał wtedy, że święta narodowe powinny być obchodzone ponad podziałami - "powinny łączyć, a nie dzielić oraz budować siłę narodu". Zdaniem polityka, organizowanie referendum w setną rocznice odzyskania niepodległości "jest działaniem zaprzeczającym tym wartościom". "Jest działaniem celowym i wykorzystującym - to ważne dla wszystkich Polaków święto - do własnych politycznych celów. Tak się nie godzi" - podkreślał wówczas Petru.

W ocenie polityka Nowoczesnej, świadczy to o braku "postawy wspólnotowej ze strony prezydenta oraz reprezentowanego przez niego obozu politycznego". "Zadaniem polityków jest dążenie do łączenia rodaków w tak ważnych momentach, nie zaś wykorzystywanie świąt narodowych do realizowania scenariusza politycznego tylko jednej formacji politycznej" - ocenił Petru.

Referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski mówił na początku października w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że trwają rozmowy z prezydentem na temat szczegółów jego inicjatywy, w tym m.in. na temat terminu przeprowadzenia referendum. "Do mnie zgłaszają się różne środowiska i do tej pory żadne nie stało na stanowisku, że 11 listopada 2018 roku to dobry termin na referendum i wybory" - powiedział Karczewski. 11 listopada 2018 r. to również wynikający z prawa wyborczego termin wyborów samorządowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Madera 2017-11-14 13:13:23
    To niech sobie przypomni jak skończył Piłsudski jego lider !!! Tak My zakończymy Waszą wolność ! Bezprawie i anarchię Żydowską !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA