REKLAMA

Ryszard Petru: Będziemy głosować przeciwko 500 plus

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 11 lutego 2016 09:51
Ryszard Petru: Będziemy głosować przeciwko 500 plus – Prezydent Duda nie powinien był powoływać nowych sędziów - uważa Ryszard Petru. (fot. twitter/Nowoczesna)

„To jest zły program, to jest program socjalny, który co do zasady nie pomoże polskiej dzietności, nie jest to inwestycja, rozdaje pieniądze tak samo biednym, jak i bogatym” – mówił Ryszard Petru o programie „Rodzina 500 plus” w „Salonie politycznym” Trójki. Odniósł się także do zmian w konstytucji autorstwa ruchu Kukiz’15 i informacji o przejściu do Nowoczesnej posła PO Jacka Protasiewicza.

- Będziemy głosować przeciwko 500 plus. To jest zły program, to jest program socjalny, który co do zasady nie pomoże polskiej dzietności, nie jest to inwestycja, rozdaje pieniądze tak samo biednym, jak i bogatym - mówił Ryszard Petru o programie „Rodzina 500 plus”.

Za najważniejszą wadę programu uznał brak pieniędzy na jego finansowanie. - To jest niezgodne z ustawą o finansach publicznych, która mówi, że musi być zapewnione finansowanie na najbliższe 10 lat. PiS nie ma tych pieniędzy. Nie można zacząć inwestycji, nie mając pieniędzy na kolejny rok. Pytałem się Jarosława Kaczyńskiego, czy on przypadkiem nie planuje przyspieszonych wyborów. Bo wtedy przegra wybory i powie, że opozycja nie chce realizować programu 500 plus, a myśmy mieli taki dobry program - twierdzi.

Jego zdaniem program PiS-u odbije się na kieszeniach wszystkich Polaków. - PiS nie ma na to pieniędzy, będą musieli obłożyć nas, wszystkich Polaków, dodatkowym podatkami. Prawdopodobnie może się to skończyć tak, jak na Węgrzech - 27 proc. VAT - informował.

Lider Nowoczesnej odniósł się także do projektu zmian w konstytucji dotyczących Trybunału Konstytucyjnego autorstwa ruchu Kukiz’15. - Boimy się tego, że pod płaszczykiem zmiany części konstytucji dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego, można wprowadzić inne poprawki, które spowodują zmiany konstytucji kawałkami. Jeżeli nie będzie wystarczającej liczby osób z opozycji, to PiS z Kukizem mogą przeprowadzić zmiany w konstytucji inne niż te, które zostały zgłoszone. Trzeba być na posterunku. Nie mam telefonu do Jarosława Kaczyńskiego, nie wiem, co on tam jeszcze wymyśli – mówił.

Najlepszym rozwiązaniem kwestii TK, zdaniem Ryszarda Petru, jest powołanie trzech wcześniej wybranych zgodnie z prawem sędziów. – Prezydent Duda nie powinien był powoływać nowych sędziów. Można ich teraz poprosić o dymisję. To w rękach prezydenta, ale również większości rządzącej jest przywrócenie ładu konstytucyjnego w Trybunale Konstytucyjnym – twierdził.

Ryszard Petru był także pytany o medialne doniesienia na temat przejścia do Nowoczesnej posła PO Jacka Protasiewicza. - Nic mi nie wiadomo, żeby Jacek Protasiewicz przechodził do Nowoczesnej -  komentował.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA